"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Eksen batıdan doğuya kayıyor Türkiye için işçi açığı bile görünüyor

SABANCI’nın ikiz kulelerinden Akbank’a ait olanının 33’üncü katı...

Masada Forum İstanbul Platformu’nun ve Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, platformun mimarı Şeref Özgencil, Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt ve Genel Müdür Baş Yardımcısı Hakan Binbaşgil var.
Konumuz aslında bugün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın açılış konuşmasıyla başlayıp, yarın akşam sona erecek “Forum İstanbul 2023’e Doğru-Küresel Kriz, Yeniden Yapılanma, Ulusal Dönüşüm” kongresi...
Soruyu Şeref Özgencil yöneltti:
- Ziya Bey, son dönemlerde yurtdışında önemli toplantılara katıldınız. Dünya, Avrupa krizin neresinde? Türkiye dışarıdan nasıl görünüyor?
- Türkiye dışarıdan çok parlak görünüyor.
Akkurt’un söze böyle girmesi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Brüksel’den verdiği mesajı anımsattı:
- Avrupa Birliği (AB) bakanları, eskiden “ekonomik yük” gibi gördükleri Türkiye’ye artık gıpta ile bakıyor...
Akkurt, bir süredir dünyada da öne çıkan eğilime vurgu yaptı:
- Dünya ekonomisinin ekseni artık batıdan doğuya kayıyor. Batı’nın bugün konuştuğu önlemleri biz aşmış bulunuyoruz. Bence gün artık gelişmekte olan ülkelerin günü. Gelişmekte olan ülkeler, daha çevik, daha atak hareket edebiliyor. Gelişmiş ülkeler hantal kaldı.
Ardından sözü Türkiye’ye getirdi:
- İşte bu ortamda Türkiye de “nema”sını almaya başladı, daha da alacak. Yakın çevremizi de içine katarsak, ülkemiz 27 trilyon dolarlık bir ekonominin ortasında gerçek anlamda bir köprü olarak duruyor.
Yabancı yatırımcıların sıklıkla gündeme getirdiği noktaya Akkurt da dikkat çekti:
- Türkiye’nin bölgede “üretim üssü”ne dönüşmesi kaçınılmaz. Komşu ve çevre ülkelerle “sıfır sorun” politikası meyve veriyor. Ülkemiz “istikrar adası” olarak öne çıkıyor.
Akkurt, bankacı olarak İstanbul’un finans merkezine dönüşmesi konusuna da değinmeden geçmedi:
- Türkiye “üretim üssü”ne dçnüşürken, İstanbul’u da hedeflediğimiz “finans merkezi” konumuna taşımak için vergiden sosyal bazı adımlara kadar her türlü düzenlemeyi bir an önce yapmalıyız.
Sonra Türkiye’nin enerjideki rolünün de üzerinde durdu:
- Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, çok daha önem kazanacak. Türkiye hem petrol, hem de doğalgaz için “güvenli enerji aktarım merkezi”ne dönüşecek. Petrolde “Ceyhan fiyatı” da oluşacak. Gazda ülkemiz toplardamar görevi görecek.
Ziya Akkurt’un ağzından damlayan “bal”dan Türk Hava Yolları (THY) da payını aldı:
- THY’nin gerçekleştirdiği büyüme sadece bir şirket başarısı olarak açıklanamaz. Türkiye’nin bulunduğu nokta, THY için büyüme kapısını açtı. İstanbul artık transit merkezlerinden biri oldu. Aynı şey önümüzdeki dönemde denizde de yaşanacak.
Akkurt, sözün bu bölümünü bağlarken, iyimserliğini daha da ileri taşıdı:
- Gün gelecek Türkiye’de “iş gücü açığı” yaşanacak. Evet, bugün ciddi bir işsizlik sorunuyla karşı karşıyayız ama doğru adımlarla çözebiliriz...
Ziya Akkurt’a takıldım:
- Başbakan Tayyip Erdoğan sizi dinlese çok mutlu olurdu...
Danışmanlarının yerinde olsam, bu yazıyı Başbakan’a bugün sunulan basın dosyasının en üstüne hem de büyüterek koyardım...

Bankaların önünü tıkamak Türkiye’nin hayrına olmaz

AKBANK Genel Müdürü Ziya Akkurt’a Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın son birkaç aydır sıkça gündeme getirdiği, “Bankacılıkta oligopolistik yapının önüne geçmek gerekiyor” mesajı soruldu:
- Türk ekonomisi, krizde finans sisteminin gücü sayesinde ayakta kaldı. Türk bankacılık sektörünün önünü tıkayacak adımlar, Türkiye’nin hayrına olmaz.
Bu noktada Babacan’ın mesajını açmak gerek... ABD’de bir süre önce gündeme gelen, “Bir bankanın tek başına sektörden aldığı pay, yüzde 10’u geçmemeli” tezini, Babacan da Türkiye’de tartışmaya açtı...
Önceleri, “Bugünden yarına alınacak bir karar, yapılacak düzenleme söz konusu değil” diyerek, fazla gürültü patırdı çıkmasının önüne geçti... Ancak, dün Ankara’da gerçekleştirdiği toplantı, bir düzenleme yapma niyetinin pek de olasılık dışı olmadığını ortaya koydu.
Ama...
Türkiye’nin “dışarıdan görüntüsü”nü anlatırken ağzından “bal damlayan” Ziya Akkurt, “oligopolistik yapı” tartışması konusunda, “Türkiye’nin hayrına olmaz” uyarısı yapıyorsa, onu da dikkate almak gerek...

Türkiye’nin gündemine 2023 vizyonunu oturttuk

FORUM İstanbul Platformu’nun Başkanı Yavuz Canevi, bugün başlayacak toplantıyı anlatmaya başlarken, 9 yıl önceye döndü:
- İlk toplantıyı 2002’de, yani 2001 krizinin ağır yükü Türkiye’nin üstündeyken yaptık. Biz “Hedef 2023” diye ortaya çıktık, herkes “Koyun can, kasap et derdinde” anlayışıyla tebessümle baktı... Ancak. bugün geldiğimiz noktada, “2023, yani Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına dönük vizyon oluşturmak” herkesin gündemine oturdu.
Yavuz Canevi, 2023 ile ilgili bazı veriler ortaya koydu:
- Google’da bir tarama yaptım. “2023” yazınca 24 milyon 800 bin veriye ulaştım. “2023 vizyonu” yazıp taramayı daralttım. 68 bin veri olduğunu gördüm. Bugün Türkiye’de 18 ilimiz, önlerine 2023’e dönük planlarını koymuş durumda.
Canevi de Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt gibi umutlu:
- Elbette değişik senaryolar var ama yılda yüzde 5-6 büyüme sağlanırsa, şimdiki milli gelirimizin üzerine 460 milyar dolar daha ekleyip, 2023’te dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girebiliriz.
İlk 10’a girmek, önümüzdeki 12-13 yılda Türkiye’nin 6-7 basamak birden yükselmesi demek...
Üstelik o basamaklarda dünya devi ülkelerin olduğunu bilerek...
Umalım öyle olsun, Türkiye ilk 10’a girsin, hep birlikte biraz olsun rahata erelim...
X