Ekren: Kriz üretmeyen konjonktürdeyiz

ANKA
08 Ekim 2008 - 16:09Son Güncelleme : 08 Ekim 2008 - 16:09

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Türkiye’nin kriz üretmeyen bir konjonktürde olduğunu belirtirken, buna karşılık, Türkiye’nin cari açığının en önemli sorunu olduğunu ve bu yüzden krizden hiç etkilenmemesinin mümkün olmadığını söyledi.

TÜRKONFED, düzenlediği “KOBİ’lerde Dönüşüm” sempozyumunda KOBİ’lerin mevcut durumlarını ve gelecekle ilgili beklentilerini masaya yatırdı. Toplantıda konuşan Ekren, “Türkiye’nin 2001 yılında yaşadığı büyük ekonomik kriz zamanında yapılan uygulamaların, ne kadar doğru olduğu bu küresel krizde anlaşılıyor" dedi. "Türkiye’de içinde bulunduğumuz ekonomik göstergelere bakıldığında, ülkenin şu anda kriz üretmeyen bir konjonktürde olduğunu söyleyebiliriz” değerlendirmesinde bulunan Ekren, Türkiye’nin cari açığının en önemli sorunu olduğunu ve bu yüzden krizden hiç etkilenmemesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Ekren, 2001 ekonomik krizi sırasında, finansal dönüşümü başlattıklarını, ancak şirketlerin yeniden yapılanmasını bir sonraki aşamaya bıraktıklarını ifade etti. Ekren, “Buna bağlı olarak, bugün üzerinde durmamız gereken nokta, reel sektörün içinde bulunduğu sorunları tespit etmek ve yeniden yapılanmayı başlatmak” diye konuştu.

Ekren, “Kriz sürecinde, birinci çerçevede güven ve istikrar ortamı korunmalı. Finansal istikrarı güçlendirmek ve güveni tesis etmek için çalışacağız” dedi.

TÜRKONFED: KOBİLERE YÖNELİK ÖNLEMLER ACİLEN DEVREYE SOKULMALI

TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel, “Kobilere yönelik önlemler acilen devreye sokulmalı, Türkiye ekonomisinin altyapısal sorunlarının çözümü KOBİ’lere bağlıdır. Krize dayanma gücü zayıf olan KOBİ’lerin bu olumsuzluklarla baş edebilmesi için güç birliği yapmak gerekiyor” dedi. Beysel, krizin gelişimine göre alınabilecek önlemleri, “Kredi imkanları daralan KOBİ’ler için fon tahsis etmek, piyasada güven kaybı nedeniyle geçici bir süre zora düşen KOBİ’lere yönetim, lojistik, pazarlama gibi kolaylıklar sağlamak” olarak sıralandı.

TÜRKONFED olarak 2008’de önemli bir rapora imza attıklarının haberini veren Beysel, “KOBİ’lerin Dönüşüm Mücadelesi: Küçük Firmaların Büyük Başarıları” adlı rapor, ODTÜ’den Prof. Dr. Erol Taymaz liderliğinde yürütülüyor. Bu raporla KOBİ’lerin başarı öykülerini derlemeyi, analiz etmeyi ve başarı faktörlerinin diğer KOBİ’lere örnek olmasını sağlamayı amaçlıyoruz."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı