Ekren, EKK’yı toplayıp uyardı: Çok dikkatli olmayı gerektiren süreçteyiz

Hürriyet Haber
21.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, küresel gelişmeler sonucunda Türkiye’nin de risk priminin etkilenmeye başladığını belirterek, "Operasyonel risk konusunda, çok dikkatli olmamız gereken bir süreçteyiz" dedi. Ekren, hedeflenen seviyelere gelmenin ciddi güçlükler içerdiğini belirterek, "Buna rağmen iyi kurgu yapıldığında, bu zorluklardan fırsatlar üretme şansımız da olacaktır" diye konuştu.

EKK’yı topladı

Küresel krizin Türkiye’ye yansımaları üzerine alınacak önlemleri görüşmek üzere, iş dünyasından gelen ısrarlı talepleri değerlendiren hükümet, dün Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nu, iş dünyası temsilcilerinin de katılımıyla topladı. Ekren başkanlığındaki toplantıya Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet bakanları Mehmet Şimşek ve Kürşad Tüzmen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, SPK Başkanı Turan Erol, İMKB Başkanı Hüseyin Erkan katıldı.

Yeni açılım ihtiyacı

Ekren, "İçindeki koşullardan dolayı, yeni açılımlara da ihtiyacımız olduğu çok nettir" dedi. Ekren, şunları söyledi: "Temel ekonomik göstergeler, Türkiye’nin katettiği normalleşme ve düzelme yönünden, büyüyen ekonomilerin karşılaştığı farklı eşiklere gelindiği için farklı duyarlılıklar ve farklı kırılganlıklar da sözkonusu. Bunun bilincindeyiz. Dolayısıyla geçmiş dönemde büyük maliyetler ödeyerek oluşturduğumuz bu sürecin, yapısal reformun, mali, finansal, ekonomik istikrarın korunması özel önem taşımaktadır."

Özel sektör daha çok etkilenir

BAŞBAKAN Yardımcısı Nazım Ekren, "Özel sektörün içinde bulunduğumuz global kriz sürecinden etkilenme oranı, eskisine oranla daha yüksek. Bu süreçte küresel sistemle entegrasyon kalitesine her zamankinden daha fazla önem vereceğiz. Yeni dönemde reel sektörle birlikte üretim fonksiyonunu değiştirme zorunluluğunun önümüzdeki dönemin belki de en zor, karmaşık alanlarından birini oluşturuyor" dedi. Ekren, şunları söyledi: "Yaşanan süreç, gelişmiş ekonomilerde ortaya çıkan tablo, tüm detaylarına vakıf olunmadan üretilecek politikaların çoğunlukla yanlış sinyaller verdiğidir. Şeffaflık son derece önemli. Her türlü risk veya riziko ölçülebilmekte, izlenebilmekte ve yönetilebilmektedir. Ama bir tanesi sadece hasar tespitte ortaya çıkmaktadır. Biz buna ’ahlaki riziko’ diyoruz."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı