Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ekran yasağı yumuşadı

  Hürriyet Haber
  04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YSK Başkanı Tufan Algan, ‘seçim yasağı’ gerekçesiyle ekran karartan RTÜK'ün, kararı yanlış yorumladığını söyledi, ‘‘RTÜK'ünkü yasakçı zihniyet. Sansür, Anayasa'nın ruhuna aykırı’’ diye konuştu. Dün toplanan YSK ekran yasağını yumuşatma kararı aldı.

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan, YSK kararını öne sürerek, ‘Seçim yasaklarına giriyor’ gerekçesiyle ekran karartma cezası yağdıran Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nu (RTÜK) eleştirdi. YSK dünkü toplantısında ekran yasağını yumuşatma kararı aldı. YSK Başkanvekili Sabri Coşkun, ‘‘Yoğun propaganda dışında yayın engellenemez’’ dedi.

  ‘‘Algan, RTÜK'ün kararı ‘yanlış' yorumladığı mesajını verdi ve ‘Sansürün Anayasa'nın ruhuna aykırı olduğunu' söyledi. Algan, RTÜK'ün zihniyetini ise ‘Yasakçı bir zihniyet' olarak niteledi.

  Algan dünkü basın toplantısında, seçim döneminde siyasi partileri kısıtlamalarının, yasak getirmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Algan, demokrasinin gereği olarak, siyasi partilerin basında ve televizyonlarda kendilerini, partilerini anlatabileceklerini ve bunun yasak kapsamına girmediğini belirtti. Algan, ‘‘Siyasi partilerin genel başkanları, yöneticileri, radyo ve televizyonlarda konuşacak, basında bazı konuşmaları yer alacak. Bundan daha tabii bir hak olamaz. Bir gazetecinin televizyona çıkacak olan bir siyasi parti genel başkanı ile görüşmesinde önceden ne konuşacağını bildirmesi sansürdür. Mümkün değildir. Sansür zaten yasaktır’’ dedi

  Algan, Ecevit'in Güneydoğu paketini açıkladığı basın toplantısını izlemediğini, ancak hükümet icraatlarını haber olarak yayınlanmasının yasaklanmasının ‘abesle iştigal' olacağını söyledi.

  Yalan haber, hakaret, iftira, kamuoyununun yanlış yönlendirilmesinin yasaklar kapsamına girdiğini belirten Algan, ‘‘Yaptırım yetkisi RTÜK'e aittir. Yayınlarda, tarafsızlık, eşitlik ve dürüstlük sağlanacak. RTÜK, mevzuat ve yayın ilkeleri çerçevesinde, yapılan yayınların yasak kapsamına girip girmediğini belirleyecek’’ dedi.

  Algan, yaşanan sıkıntının aşılabilmesi için gerekirse, YSK ile RTÜK'ün biraraya gelebileceğini veya iki başkan olarak biraraya gelerek, görüşme yapabileceklerini belirtti. Algan, dün öğleden sonra yanlış anlamaları ortadan kaldıracak yeni bir çerçeve kararı vermek üzere YSK'yı toplantıya çağırdı. Algan, Nuri Çolakoğlu'nun medya temsilcileri adına yaptığı başvuruyu uyarı kabul ettiklerini ve bu başvuru nedeniyle medyaya teşekkür ettiğini de belirtti.

  GERİ ADIM ATTILAR

  Yüksek Seçim Kurulu, dünkü toplantısında da kamu hizmetleri ile siyasi partilerin reklam ve yoğun propaganda amacı taşımayan açıklamalarının yayınlanabileceğine karar verdi. RTÜK'ün başvurusu üzerine kurulun aldığı kararı açıklayan YSK Başkanvekili Sabri Coşkun, seçim dönemindeki yasakların uygulanması konusunda anlayış farklılıklarının ortaya çıktığını belirtti. RTÜK'ün bu konudaki uygulamalarının basında tepki gördüğünü hatırlatan Coşkun, RTÜK'ün yaptığı başvuru üzerine alınan kararın ana hatlarını şöyle açıkladı:

  ‘‘Yetkililerin kamu hizmetleri konusundaki açıklamaları yayınlanabilecek. Aynı şekilde siyasi partilerin reklam ve yoğun propaganda amacı taşımayan tek taraflı yayın niteliğinde olmayan programlarını ve yapacaklarını yansıtıcı konuşmaları da yayınlanabilecek.’’  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı