"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Ekran kitap savaşı

FRANKFURT Kitap Fuarı’nda konuşulmaya başlandı. Yayıncılarla Google’ın savaşı.

Google’s Book Battle yazısını (Newsweek, October 31, 2005) okuyunca konu, bir okur-yazar olarak dikkatimi çekti, okurlarımı da haberdar edeyim dedim.

Bazı yayıncılar, Google’ın kitaplardan bölüm yayınlamasının yasaklanması için yargıya başvurmuşlar. Üstelik çıktı alınması onları daha da çıldırtıyormuş.

Amerikan Yayıncılar Birliği’nden (AAP) beş büyük yayınevi, bölüm yayınlama işleminin durdurulması için New York Federal Mahkemesi’nden karar çıkartmaya çalışıyorlar.

Google’da eski, yeni kitapların yayınlanan bölümlerinden alınabilecek dijital kopyaların kitapçılık için yıkım olacağı görüşündeler yayıncılar.

Her ay 80 milyon internet kullanıcısının Google.com’u ziyaret ettiği düşünüldüğünde, yayıncıların önlem almaktaki telaşı daha iyi anlaşılabilir.

Davayı açanlar, yayınevi yöneticileri Google’ın hırçın, gözü doymaz bir yayılma stratejisi uyguladığı konusunda ısrar ediyorlar.

Her şeyi almak istiyor Google onlara göre. Videoları, fotoğrafları, makaleleri de kendi data verilerine almak istiyorlar.

Yayıncılar, kitapların kendi veri tabanlarında kalmasını istemelerine rağmen, Google bende kalsın diyor.

YURTSAN ATAKAN, Google’ın haklı çıkacağına inanıyor. Çünkü ona göre, şimdi bütün kitapların tamamını göstermiyor.

Ancak bütün kitaba ulaşılamaması için de önlem alması gerekiyor. Çünkü Amazon aramayı sağlıyor, Google’dan ise káğıt kopya da alınabiliyor.

Google’ın amacı; data verisinde 30 milyon kitap bulundurmak.Şimdilik kitaptan, Atakan’ın belirttiğine göre, 10 sayfalık bir çıktı alınabiliyormuş, bir de belli bir kelimeyi yazarak bunun nerelerde geçtiği görülüyormuş.

Başvuru kaynakları olarak bu sitelerin gündelik yaşamımızı, yazılarımızı ne kadar kolaylaştırdığını biliyoruz.

Ancak kitapların yayın haklarının (copyright) da korunmasından yanayım. Zaten kitabı okuyacak olan, o kitabı satın almalı, tamamını okuyabilmek için.

Dün sabah uğradığım bir kütüphanenin müdürü, kış günü kapıda kuyrukta bekleyen öğrenci görüntülerinin bittiğini, ziyaretçi sayısının azaldığını, başvuru, bilgi sitelerinin bu sayıyı azalttığını söyledi.

Google yetkilileri, bari copyright’ı olmayan kitaplarda özgür bırakın bizi diyorlar, itirazlarını da şöyle gerekçelendiriyorlar:

‘Bazı copyright’ların sahibini bulmak imkánsız.’

* * *

NE
olursa olsun teknolojinin zaferi önlenemeyecek gibi görünüyor. Hukuk savaşlarında bile.
X