Ekonominin patronu benim

Hürriyet Haber
04.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Mesut Yılmaz, ortaklarından gelen ‘‘ekonominin koordinasyonu başbakan yardımcılarında olsun’’ önerisini geri çevirdiğini açıkladı. Yılmaz, ‘‘Ekonominin koordinasyonu bende’’ dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz, ekonomi yönetimine el koyduğunu açıkladı ve ‘‘Ekonominin kordinasyonu bende. Artık sıkıntınız olmayacak’’ açıklamasında bulundu. Yılmaz, partisinin dün yapılan basına kapalı TBMM Grup toplantısında, iki gün önce DSP Lideri, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, DTP Lideri Hüsametttin Cindoruk ile gerçekleştirdiği zirve hakkında bilgi verdi. Yılmaz, Cindoruk'un ‘‘Ekonomiden sorumlu bakanlar yalnızca ANAP'ın bakanı gibi davranıyor. ‘‘Ekonominin koordinasyonunu Başbakan yardımcılarına verin’’ önerisini geri çevirdiğini açıkladı. Yılmaz, Cindoruk'a, ‘‘Bu sorunu hallettim. Bundan sonra ekonominin koordinasyonu bende. Artık sıkıntınız olmayacak’’ yanıtını verdiğini söyledi. Yılmaz, şunları söyledi:

EKONOMİ:

Bundan sonra bütçeye yük olacak hiçbir yatırım projesine girmeyeceğiz. Yatırımlar ya dış krediyle, ya da yap-işlet modeliyle gerçekleştirilecek. Körfez ve Çanakkale köprüleri de bu şekilde yapılacak. Bütçeden bir kuruş para çıkmayacak.

ENFLASYONLA MÜCADELE:

Enflasyona karşı hedeflerimizi tutturabilmemiz için mevcut projelerimizin hepsini gözden geçirdik. 15 bin adet yatırım projesi vardı. Sadece bunlara istihkak ayırsak milli gelirin 14 katı, bütçemizin ise 100 katı para gerekirdi. Bunlar içerisinden önemli olan 125 adet projeyi seçtik. Yatırım ödeneklerini de önceliklerine göre dağıtıyoruz.

VERGİ REFORMU:

Bu yasa büyük önem taşıyor. Ama, her kesimin tedirgin olduğu başka nokta var. Bu tedirginlikleri gidermeye çalışıyoruz. Bankacılarla toplantı yaptım, onların haksız olduğu bazı noktalar vardı, kabul ettiler. Ancak bankacıları endişelendiren bir-iki noktayı da biz düzelteceğiz.

Enflasyon nisanda iner

Başbakan Mesut Yılmaz, Hürriyet yazarlarının sorularını cevaplarken, ‘‘Enflasyon nisanda düşer’’ dedi.

Enflasyonun bu ay da yüzde 4-5 çıkacağı sanılıyor. Enflasyon ne zaman aşağı çekilecek?

- O civarda olabilir. Ama bu ay 100'ün altına iner. Biz Şubat'tan birşey beklemiyoruz. Nisan'dan sonra iner.

Vergi reformu çıkmazsa enflasyon aşağı çekilemez diyerek bir anlamda sorumluluk muhalefete atılmıyor mu?

- Evet, vergi kanununu engelleyenler enflasyonla mücadeleyi de engellemiş olurlar...

Geçen Kasım ayının başında IMF ile Stand-by anlaşması yapacağınızı söylemiştiniz. Mart ayına geldik hâlâ anlaşma yapılamadı. Neden?

- Evdeki hesap çarşıya uymuyor. Aslında IMF bizim programı çok beğeniyor. Sosyal güvenliği çıkarma şartıyla her an anlaşmaya hazırız diyorlar.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı