Dünya Haberleri

  Ekonomik savaş kabinesine karanlıklar prensi İngiliz

  Hürriyet Haber
  05.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown, mali kriz üzerine bazı bakanlarını değiştirdi. "Ekonomik savaş kabinesi" kurulduğunu yazan İngiliz basını, sanayi ve ticaretten sorumlu bakanlığa AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Peter Mandelson’un getirilmesi ile şok oldu. "Karanlıklar prensi" lakabıyla tanınan Mandelson’un, Başbakan Brown ile küs olmasına rağmen kriz sayesinde kabineye üçüncü kez girmesi, "Brown’un çaresizliği" olarak yorumlanıyor.

  Mandelson, istifasını dün AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’ya sundu. AB’den yapılan açıklamada, İngiltere’nin, Peter Mandelson’un yerine önerdiği Catherine Ashton’un, Barroso’dan onay aldığı belirtildi. Başbakan Brown, birkaç bakanı değiştirse de, kilit bakanlıklara dokunmadı.

  İngiliz medyasında, Mandelson’a ve Brown’a yönelik ağır ifadeler kullandı. Daily Mail, "tiksindirici, saygınlığını yitirmiş bir ucube" olarak nitelediği Mandelson’u "Pespayeler Lordu" olarak tanımladı ve onun "İngiliz siyasetinin kötü huylu tümörü" olduğunu yazdı. Daily Telegraph ise, "Brown kendi cellatını seçti" ifadesini kullandı.

  54 yaşındaki Mandelson, daha önceki bakanlık dönemlerinde iki kez istifa etmek zorunda kalmış, buna karşın 1990’ların sonunda Makyavelyist yöntemlerle de olsa İşçi Partisi’nin yeniden güç kazanmasını sağlamıştı. Brown ile Mandelson’un yolları, 1994 yılında ayrıldı. Mandelson, İşçi Partisi liderliği için Tony Blair’i destekleyince, Brown 20 yıllık yoldaşına küstü. Son atamayla birlikte ikilinin arasındaki buzlar erimiş gibi görünüyor. Mandelson’un ilk işi, Brown’un ekonomik kriz sırasındaki liderliğini övmek oldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı