Ekonomik pakette son sözü liderler söyleyecek

Hürriyet Haber
20.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.07.1999 - 00:01

Başbakan Bülent Ecevit'in geçtiğimiz hafta cuma günü açıklanacağını söylemesine rağmen geciken ekonomik önlemler paketinde son sözü koalisyon liderleri söyleyecek. Paket son şeklini, koalisyon liderlerinin yapacağı zirvede alacak ve haftasonu da kamuoyuna açıklanacak.

Vergi, ihracat desteği ve bankacılık konusunda düzenlemeler içeren ekonomik pakette son sözü koalisyon liderleri söyleyecek. Başbakan Bülent Ecevit'in geçtiğimiz hafta defalarca cuma günü açıklanacağını söylemesine karşılık, DSP'li bakanların vergi konusundaki düzenlemelere muhalefeti nedeniyle geciktiği savunulan ekonomik paket bu haftasonu kamuoyuna açıklanıyor. Pakkette yeralan düzenlemeler son şeklini, bu haftaki Bakanlar Kurulu'ndan önce, Başbakan Bülent Ecevit, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yapacağı zirvede alacak.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan, ekonomik paketin haftasonuna yetişeceğini açıkladı. Özkan Hürriyet'in sorusu üzerine, vergi yasası değişiklikleri ile ekonomiyi rahatlatacak diğer önlemler üzerindeki çalışmalar tamamlanmadığı için, geçen haftaki Bakanlar Kurulu gündemine alınmadığını söyledi.

Maliye Bakanı Sümer Oral ile vergi yasası değişiklikleri üzerindeki son çalışmaları bugün gözden geçireceklerini kaydeden Özkan, çalışmanın akşam saatlerinde Başbakan Bülent Ecevit'i iletileceğini söyledi. Özkan, Başbakan'ın koalisyonu oluşturan partilerin liderleri ile paket üzerinde görüşme yaptıktan sonra bu haftaki Bakanlar Kurulu'nda ele alınıp hafta sonu da kamuoyuna açıklanacağını bildirdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu da ekonomik paketle ilgili hazırlıkların bu hafta tamamlanacağını söyledi. Tanrıkulu, şöyle konuştu:

‘‘Bir yönü vergilerle ilgili düzenlemelerdir. Maliye Bakanlığı bu çalışmaları çoktan başlattı. Tahmin ediyorum önümüzdeki günlerde olgunlaştırıp, Bakanlar Kurulu'na getirecek. Ondan önceki teknik seviyedeki çalışmalar devam ediyor. Bir diğer yönü ihracatçılara sağlanacak imkanlar ve kolaylıklar. Onu da Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Eximbank yürütüyor. Bu çalışmaların sonunda, Bakanlar Kurulu'nda ekonominin daha da rahatlaması ve atılım yapması yönündeki politikalar bir bir uygulanacak.’’

TOBB: Vergide istediğimiz olacak gibi

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Miras, TOBB'un daha önce hükümete rapor halinde ilettiği ‘‘geçici vergi, mali milat ve enflasyon muhasebesi’’ konuları ile ilişkili iyileştirmelerin yapılacağı kanaatini edindiğini bildirdi. Fuat Miras ile Yönetim Kurulu üyeleri, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'yi, Başbakanlık Merkez Bina'daki makamında ziyaret ederek, yaklaşık bir saat 15 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Miras, bir gazetecinin, ‘‘Mali milat, geçici vergi, enflasyon muhasebesi konularındaki bilinen görüşlerinizi mi dile getirdiniz?’’ sorusuna şu yanıtı verdi:

‘‘Bu görüşlerimiz zaten rapor halinde basına verildi. Bu görüşler üzerinde gerekçeli düşüncelerimizi Sayın Devlet Bahçeli'ye ilettik. Ve burada gördüğüm kadarıyla bu konuların iyileştirileceği kanaatini edindim.’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı