‘Ekonomik Özgürlük’ notumuz 64.2’ye çıktı, 67’nci olduk

Hürriyet Haber
15 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ocak 2011 - 01:37

Amerikan Heritage Vakfı ile Wall Street Journal gazetesinin, ülkeleri ekonomik özgürlüklerine göre sıraladığı listede Türkiye, 179 ülke içinde 67’inci, 43 Avrupa ülkesi arasında ise 30’uncu sırada yer aldı.

Ülkelerin 10 ayrı ekonomik özgürlük alanında 100 üzerinden ayrı ayrı nota tabi tutulduğu listede Türkiye’nin toplam notu, geçen yılki notunun 0.4 puan üzerine çıkarak 64.2 oldu. Türkiye’ye listede, iş kurma özgürlüğünde 68.7, ticaret özgürlüğünde 85.4, mali özgürlükte 78.2, devlet harcamalarında 83.6, parasal özgürlükte 72.7, yatırım özgürlüğünde 70, finansal özgürlükte 50, mülkiyet haklarında 50, yolsuzluklarda 44, iş gücü özgürlüğünde de 39.6 puan verildi. Listenin Avrupa bölümünde ise 43 ülke arasında 30’uncu sırada bulunan Türkiye’nin toplam notu, dünya ortalamasının üstünde yer aldı. Ekonomik özgürlükler listesinin ilk 10 sırasında ise sırasıyla Hong Kong, Singapur, Avustralya, Yeni Zelanda, İsviçre, Kanada, İrlanda, Danimarka, ABD ve Bahreyn bulunuyor.
Özel sektör büyüyor
Ekonomik özgürlükler konusunda her ülkeyle ilgili değerlendirmeye de yer verilen listede Türkiye’yle ilgili şu detaylar dikkat çekti:
Türkiye’deki iş ortamı daha elverişli hale geliyor.
Bankacılık krizi devlet yardımı olmadan savuşturdu.
Düzenleyici rejim, ilerlemeye rağmen yük oluşturuyor.
Bu rejim dinamik girişimcilik faaliyetini engelliyor.
Yargı etkinlikten ve bağımsızlıktan yoksun.
Özel şirket kurma süreci daha az zaman ve daha az karmaşık bir hale geldi.
Bürokrasi ve düzenlemelerin etkisiz uygulanması, girişimcilik için engel olmaya devam ediyor.
Ticaret özgürlüğü düştü
Öte yandan tarım konusundaki bazı yüksek tarifelerin, ithalat vergilerinin, hizmet piyasasına girişin önündeki engellerin, gıda ve tarım ürünleri için ithalat izin belgesi alınması konusunda getirilen kısıtlayıcı koşulların ticaret bedelini artırdığı belirtildi. Ayrıca ithalat lisansı için gereken şartların, ihracatı teşvik programlarının, fikri mülkiyet haklarının zayıf uygulanması da ticaret bedelini artırdığı gerekçesiyle Türkiye’nin ticaret özgürlüğü notundan 10 puan düşürülmesine yolaçtığı belirtildi.

AB’ye tam üyelik uzak ihtimal

DEĞERENDİRMEDE sıklıkla Türkiye’nin Doğu ile Batı arasında bir köprü olarak görülen laik bir devlet olduğu belirtilerek, şöyle denildi: “Askeri darbenin ardından 1982 yılında kabul edilen Anayasayla birlikte, şimdi başarılı bir çok partili demokrasi var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2003 yılından beri iktidar. Fransa, Almanya ve Avusturya gibi ülkelerin güçlü muhalefeti Türkiye’nin AB’ye katılımını uzak ihtimal haline getirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı