Dünya Haberleri

  Ekonomik kuruluşlardan görüşmeye destek

  Hürriyet Haber
  28.12.2001 - 13:32 | Son Güncelleme:

  KKTC`deki ekonomik kuruluşlar, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides arasında 16 Ocak`ta başlaması öngörülen müzakerelere destek verdi.

  "Barış sürecini alkışlayarak karşılıyoruz" açıklaması yapan 10 kuruluş, yeni süreçte çözümsüzlüğün artık mümkün olmadığını vurgularken, Avrupa Birliği (AB) ile Kıbrıs Rum Yönetimi`ni, KKTC`ye uygulanan ambargoları hemen kaldırmaya çağırdı.

  Ticaret Odası, Sanayi Odası, İşadamları Derneği, Genç İşadamları Derneği, Bankalar Birliği, Otelciler Birliği, İnşaat Müteahhitleri Birliği, Genç Müteşebbisler Derneği, Tekstil ve Giyim Sanayicileri Birliği ve Üniversiteli Kadınlar Derneği`nin açıklamasında, KKTC`nin AB`ye uyum çalışmalarına hemen başlaması ve toplumun tüm kesimlerinin AB konusunda bilgilendirilmesi gereği vurgulandı.

  Lefkoşa Saray Otel`de 10 kuruluşun başkan ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında yapılan ortak açıklamada, son gelişmelerle birlikte Kıbrıs sorununun çözüm sürecine girdiği belirtildi.

  Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Ali Erel tarafından okunan  açıklamada, Kıbrıs Türk halkının kalıcı çözüm hedefine kilitlenmesi vetemel haklardan vazgeçmeden barış isteğini göstermesi gerektiği kaydedildi.
     
  İKİ EŞİT DEVLETE DAYALI ORTAKLIK
     
  Eşitlikten vazgeçmeden barış için çalışmanın öneminin dile getirildiği açıklamada, "Kıbrıs Türkleri, eşit rekabet şansına sahip olması ve ekonomik yeniden yapılanma ile yatırım ortamı ve ürettiğini pazarlama imkanı sağlanması halinde süratle ekonomik refahı yaklayabilecek yetişmiş insan kaynağına, bilgi ve beceriye sahiptir" denildi.

  "İki eşit devlete dayalı yeni ortaklığın, Türkiye`nin garantilerinin devam edeceği bir ortamda AB üyesi olabileceği" belirtilen açıklamada, yapılacak anlaşmanın Kıbrıs`ta ve Doğu Akdeniz`de Türkiye ile Yunanistan arasındaki dengeleri değiştirmemesi gerektiği vurgulandı.

  Yeni süreçte Cumhurbaşkanı Denktaş`a desteklerini belirten 10 kuruluş, "çözümün kolay olmayacağını, ancak çözümsüzlüğün de artık mümkün olmadığını" belirtti.

  Kıbrıs Türkleri ile Avrupa Birliği arasındaki güven bunalımına sonverilmesi ve KKTC`nin AB`ye uyum çalışmalarını hemen başlatması gereğinin altı çizilen açıklamada, hükümet, konuyla ilgili çalışma başlatmaya, siyasi partilerle sivil toplum örgütleri de AB konusunda kendilerini eğitmeye çağrıldı.

  Ortak açıklamada, çözümün ardından Kıbrıs`ın Türkiye`den önce AB`ye üye olabileceği konusunda Türkiye`nin 'sinyaller' verdiği de belirtildi ve "Türkiye, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası sorununa çözüm üretmedeki maharetini, Kıbrıs sorununa çözüm üretmede de kullanacaktır" ifadesine yer verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı