Gündem Haberleri

  Ekonomik krizdeki İrlanda erken seçimi tartışıyor

  FT
  25.01.2011 - 14:24 | Son Güncelleme:

  İrlanda'da yönetim krizi devam ederken, siyasi partiler yeni mali yasanın parlamentodan geçişin hızlandırılması için seçimleri daha erken tarihe çekmeyi masaya yatırıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

   

  İrlanda'da üzerinde çalışılan yeni mali yasa, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslarası Para Fonu'nun (IMF) bu ülkeye vermek için anlaştığı 85 milyar euroluk kurtarma yardımının da önkoşullarından birini oluşturuyor.

   

  Bugün gerçekleştirilecek görüşmeler, 11 Mart'ta yapılması planlana seçime kadar başbakanlık görevini sürdüreceğini açıklayan Brian Cowen'in hükümetini küçük ortağı Yeşiller Partisi'nin desteğini çekmesinden sonra yapılıyor.

   

  Yeşiller Partisi'nden Pazar günü gelen açıklamada, Cowen'in liderliğini yaptığı Fianna Fail partisindeki belirsizlik nedeniyle artık 'sabırlarının tükendiği' yönünde görüş belirtilmişti.

   

  Dublin'de bir basın toplantısı gerçekleştiren Yeşiller Partisi'nin lideri John Gormley, "Sabrımız artık son noktasına geldi... Devam eden şüpheler, iletişim eksikliği ve azalan güven ilişkisi nedeniyle bu hükümette daha fazla görev alamayacağımıza karar verdik" dedi.

   

  Maliye Bakanı Brian Lenihan da Fianna Fail'in artık azınlık hükümeti durumuna düştüğünü ve muhalefetin erken seçim çağrılarını dikkate almaları gerektiğini belirtti.

   

  * Bu yazı Financial Times'ta, "Irish parties set for crisis talks" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı