Ekonomik kriz Türkiye'yi tehdit ediyor

ANKA
28.10.2008 - 12:00 | Son Güncelleme:

Küresel ekonomik krizin, gelişmekte olan ülkeleri istikrarlaştırmakla tehdit ettiği öne sürüldü.

Los Angeles Times gazetesi, “ABD’nin ekonomik ve güvenlik çıkarları açısından hayati önem taşıyan, Meksika, Türkiye, Güney Kore ve Pakistan gibi ülkeler, kredi şokları, artan işsizlik, yavaşlayan büyüme ve derinleşen sosyal gerilimlerle karşı karşıya. Onların sorunları, ABD ve diğer büyük güçleri, dış politika önceliklerini gözden geçirmeye zorluyor” yorumunu yaptı.

ABD’nin en büyük gazetelerinden Los Angeles Times, “Ekonomik kriz, gelişmekte olan ülkeleri tehdit ediyor” başlıklı analizinde milyonlarca insanın yoksulluk sınırının altına itileceğini, çalkantıların ortaya çıkacağını belirtti. Gazete, ABD yetkilileri ve analistlere dayanarak zayıflayan hükümetleri olan ülkelerin suçlular ve şiddete başvuran aşırı uçlar için “güvenli bölge” haline gelebileceği uyarısını da yaptı.

George W. Bush’un ilk başkanlık döneminde Dışişleri Bakanlığı üst düzey görevleri üstlenmiş olan Mitchell B. Reis’in, “Önümüzdeki yıllarda dünya daha tehlikeli bir yer olacak” görüşüne yer veren gazete, şunları yazdı:

“ABD’nin ekonomik ve güvenlik çıkarları açısından hayati önem taşıyan, Meksika, Türkiye, Güney Kore ve Pakistan gibi ülkeler, kredi şokları, artan işsizlik, yavaşlayan büyüme ve derinleşen sosyal gerilimlerle karşı karşıya. Onların sorunları, ABD ve diğer büyük güçleri, dış politika önceliklerini gözden geçirmeye zorluyor. Ve üç ay sonra Washington’da görev başına gelecek yeni yönetim için bir meydan okumadır.”

Los Angeles Times, Türkiye ile ilgili olarak da şu değerlendirmesini yaptı:

“Tehlikeli bir biçimde kutuplaşmış bir siyaseti olan, ABD’nin önemli müttefiki Türkiye, yavaşlayan ekonomi ve değerinin yüzde 27’sini kaybeden bir para birimi ile uğraşıyor. IMF ile görüşmelere başladı. Türkiye’nin göreli olarak güçlü bir ekonomisi var ancak birçok ülkede olduğu gibi yabancı yatırımcılar, paralarını çekmeye başladı.”

Gazete ayrıca, ABD ve daha zengin müttefiklerinin, önümüzdeki dönemde yardım ve askeri konuşlanmalar için daha az parası olması beklendiğini de belirtti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı