Ege Haberleri

EGE

  Ekonomik kriz outletlere yaradı

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  08 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ağustos 2009 - 21:21

  Küresel krizle yaprak kımıldamaz hale gelen piyasalarda çoğu esnaf günü siftahsız kapatırken, tüketici marka ürünlerin ucuz fiyatla satıldığı outlet mağazalara yöneldi.

  EKONOMİK kriz outletleri ilgi odağı yaptı. Aynı marka ürünün yüzde 50 daha ucuza satıldığı Park Bornova Outlet Center’da cirolar yüzde 20 arttı. Gömlek fiyatına ceket, ceket fiyatına takım elbisenin alınabildiği Park Bornova’ya Yeni Karamürsel Mağazaları da (YKM) Ege Bölgesi’ndeki ilk outletini, 17 Temmuz’da açtı. Ekonomik krizin kepenk kapattığı, açık olanların da siftahsız çalıştığı bu dönemde, vatandaş outlet centerlerden giyiniyor. Bornova’da Ankara karayolu üzerinde fabrikalar ve sanayi sitelerinin yakınında bulunan İzmir’in ilk outlet centerı olan Park Bornova’da, furyadan fazlasıyla nasibini alıyor. Günde 7- 10 bin kişinin giriş yaptığı Park Bornova’yı özellikle orta gelir grubundaki erkekler tercih ediyor. Damat, Kiğılı, Sarar, Aydınlı ve Aytınyıldız erkek giyim mağazalarının çoğunlukta olduğu AVM’de mağazalar outlet fiyatlarına yüzde 20- 50 arasında değişen oranlarda bir indirim daha uyguluyor. Yeni Karamürsel Mağazaları’nın Outlet Müdürü Yunus Özdeğer, fiyatlarının Konak YKM’nin yüzde 50 altında olduğunu belirterek, “Satışlar çok iyi gidiyor. Bu kadarını biz bile beklemiyorduk. Kriz bizi etkilemedi. Outlet fiyatlarının yanısıra ‘İkinci ürün yüzde 50’ gibi kampanyalar da yapıyoruz. YKM’de kadın giyime ağırlık veriyoruz” dedi.

  Kiracıya zam yok

  Kendisi de outletten giyinen Park Bornova Genel Koordinatörü Aysel Öztezel, AVM’deki 50 noktanın da krizden etkilenmediğini belirterek, “Burada 365 gün indirim var. Outletlerde defolu ürün satılmıyor. Sadece sezon ürünlerine ağırlık verilmiyor. Outletten alışveriş yapmaktan utananlar bile vardı. Ama, kriz insanımıza outletin ne olduğunu öğretti. Burada üç yıldır yöneticilik yapıyorum. Bu yılki rakamlar yüzümüzü güldürdü. Günde 7- 10 bin kişi AVM’ye geliyor. Buradan hiç elinde poşetsiz çıkan görmedik. Manisa ve Aydın’a bile servis çıkarıyoruz. Kriz döneminde kiracılara zam yapmadık, kirayı da TL olarak aldık” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı