Ege Haberleri

EGE

  Ekonomik kriz müzeleri vurdu

  Mustafa OĞUZ / İZMİR(DHA)
  09.12.2009 - 20:13 | Son Güncelleme:

  Yaşanan ekonomik kriz kültür turlarını da olumsuz etkiledi. Müzeleri ziyaret edenlerin sayında önemli bir azalma olduğu dikkat çekti.

  İzmir Kültürpark’taki, içinde binlerce yıllık taş, seramik ve kıymetli eserlerin sergilendiği İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’nin ziyaretçi sayısı azaldı. Ziyaretçilerin büyük bölümünü kruvaziyer turlarla gelenlerin oluşturduğu müzeyi, bir önceki yıl 10 aylık sürede çoğunluğu yabancı yaklaşık 35 bin kişi gezerken bu yıl rakam 22 binlere kadar düştü. İzmir Tarih ve Sanat Müzesi Müdürü Araştırmacı Arkeolog Cemil Kanca, batı dünyasında sanatsal, kültürel faliyetlerin insan hayatında önemli bir yeri olduğunu belirtti.
  Genel ziyaretçi öğrenciler
  Kanca şunları söyledi: “Ülkemizin genelinde olduğu gibi İzmir’de yerli ziyaretçi sayısı son derece kısıtlı. Genelde müzeleri ilköğretim okulları gezmeye geliyor. Ziyaretçilerimizin büyük bölümünü tarihe sanata ilgili, Çin’den, Kanada’ya, Avrupa’ya kadar farklı kıtalardaki ülkelerden gelen turistler oluşturuyor. Fakat dünyada yaşanan ekonomik kirizle birlikte özellikle Avrupalı turist sayısında geçen yıla göre düşüş yaşandı.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı