Ekonomik kriz istihdamı vuracak mı

Hürriyet Haber
15.10.2008 - 10:57 | Son Güncelleme:

Türkiye'deki şirketlerin, dünya piyasalarında etkisini sürdüren ekonomik krize karşı aldıkları önlemler arasında “eleman çıkarma” ilk tercih olarak bulunmuyor.

Prometheus Danışmanlık şirketince İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Ankara, İzmir, Manisa ve Denizli illerinde 120 şirkette “ekonomik krizin insan kaynaklarına etkisi” konulu bir araştırma yapıldı.

Prometheus Danışmanlık Genel Müdürü Yücel Atış, şirketlerin ekonomideki dalgalanmanın yaratacağı finansal maliyetlere önlem olarak eleman çıkarmak yoluna gitmeyi ilk tercih olarak kullanmayacaklarını belirttiklerini söyledi.

Araştırmaya göre, “ekim ayı içinde eleman çıkarma gündeminizde mi?” sorusuna, araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 65'i hayır derken, yüzde 20'si izlemede oldukları ve yüzde 15'i de eleman çıkarmak için ön çalışma yaptıklarını bildirdi.

Şirketlerin yüzde 70'i yeni eleman alımı yapmadıklarını, yüzde 10'u eleman alımı yaptığını ve yüzde 20'si zorunlu pozisyonlarda eleman aldıklarını belirtti.

“Ayrılanların yerine eleman alımı yapıyor musunuz?” sorusuna karşılık, araştırmaya katılanların yüzde 60'ı hayır ve yüzde 10'u evet yanıtını verirken, yüzde 30'u grup içi ve şirket içi kaydırmalarla çözüm ürettiklerini bildirdi.

HARCAMALAR KISILIYOR

Bazı şirketler kriz yönetimine geçerken, bazıları ise belli alanlarda kriz yönetimi çalışmalarını sürdürüyor.
Araştırmaya göre, şirketlerin yüzde 30'u kriz yönetimine geçti ve yüzde 55'i belli alanlarda kriz yönetimi çalışmalarına başladı.

Kriz yönetiminde öncelikler sorulduğunda ise nakit yönetimi en başta geliyor. Bunu harcamaları kısmak ve bütçe revizyonu, kilit müşterileri elde tutmak ve müşteri ilişkileri, maliyet ve verimlilik yönetimi, çalışanların psikolojisini yüksek tutmak izliyor.

“Krizden ülke ekonomisinin ne kadar etkileneceğini düşünüyorsunuz?” sorusuna, şirketlerin yüzde 25'i finansal piyasalara bağlı olarak “yüksek” etkileneceğini yanıtını verirken, yüzde 55'i belli sektörlerde yoğun etkileneceğini ve yüksek etkinin 2009'da olacağı, yüzde 20'si de ekonomik alt yapısının yenilendiği, kamu ve özel sektör deneyimli olduğu için “az” etkileneceği görüşlerini ifade etti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı