Ekonomik Konsey'in emeklilik tutanakları

Hürriyet Haber
03 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 1999 - 00:01

İşçi sendikaları temsilcilerinin ‘‘terkederiz’’ tehdidiyle katıldıkları Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısının tutanaklarını Hürriyet ele geçirdi. Tutanaklara göre, sendikacıların gergin girdiği toplantıyı Başbakan Bülent Ecevit'in uzlaşmacı tutumu yumuşattı.

Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlık ettiği Ekonomik ve Sosyal Konsey'in (ESK) önceki günkü ‘‘tarihi toplantısında’’, ilginç diyaloglar yaşandı. İşçi kesiminin ‘‘toplantıyı terketmeyi ve hükümete karşı eylem’’ başlatmayı da içeren kararlılığı ile girdikleri toplantıda Ecevit ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın, ‘‘Bu bir tasarı değil, sizlerin de görüşlerini alacağımız bir taslak metin’’ demeleri üzerine hava yumuşadı.

Önce Konsey’e katılanlara bir brifing verildi. Ecevit, ‘‘şimdi tarafların görüşlerini alalım’’ diyerek ilk sözü Türk-İş Başkanı Bayram Meral'e verdi.

MERAL: SSK'da sıkıntı var. Bunu biz de biliyoruz. Bu sıkıntının kaynağı işçi ve emekliler değil. Türkiye'de hangi işçi 30 yıl bilfiil çalışacak da emekli olacak. Özel sektörde bu bir hayaldir. Bizi rahatsız eden gitsin dediğimiz hükümette, 50-55'te anlaştık. Bu hükümet 62 yaş diyor, 10 bin 800 gün prim ödeyin diyor. İşçi, işveren ve hükümetten oluşan bir komisyon kurulmalı ve bir ortak tasarı hazırlamalı.

ECEVİT: Konsey dışında bir teknik heyet mi kurulsun?

MERAL: Evet.

FUAT MİRAS: Bizim önümüze bu tasarı 2 gün önce geldi. Zamana ihtiyacımız var. Bir haftayı geçmesin uzmanlar çalışsın, daha sonra bizler sayın bakanla birararaya gelelim.

ECEVİT: İtirazınız var mı sayın Bakan?

YAŞAR OKUYAN: Bu zaten bir tasarı taslağıdır. Bütün kesimlerin görüşlerini alacağız. O halde teknik heyeti hemen kurup, bir hafta içinde tamamlayalım.

ECEVİT: Başbakan Yardımcımız Sayın Devlet Bahçeli üç gün yeter diyor.

FUAT MİRAS: Yetmez efendim.

DERVİŞ GÜNDAY: Sayın Başbakanım, biz 54. hükümetten başlayarak zor günler geçirdik. 57. hükümette gülmek istiyoruz. Bir orta yol bulalım. Benim otobüs şoförüm 62 yaşında nasıl emekli olacak. Süre talebine katılıyoruz.

ECEVİT: Bu konuda itiraz yoksa, bugün genel görüşelim.

ERKUT YÜCAOĞLU: Süre talebine itirazımız yok. Bu durum çok önemli. Biz burada torunlarımızın durumunu tartışıyoruz. Bugünlerde verilecek kararlar, 25 yıl sonrasını bağlayacak.

ECEVİT: Hatta 50 yıl sonrası...

ERKUT YÜCAOĞLU: (TÜSİAD'ın demografik nüfus araştırmasından örnekler verdi.) Türkiye, 5-6 yıl sonra istihdam sorunu yaşayacak. İnsanlar yeni iş arayacak. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 80, erkeklerde 75 olacak. Bunları da gözönüne alırsak 62 yaş normal.

SAMİ USLU: Eğer IMF'ye mesaj vermek gerekiyorsa, olumlu mesaj veririz. Ancak sorun gerçekten çözülmek isteniyorsa, kalıcı çözümler bulmalıyız. Yaş konusunda aceleye etmeyelim. Bundan önce Meclis gündemine gelen mutabakat tasarısı geçerli olmalı. İşsizlik sigortası ve iş güvencesi de şart.

VAHDETTİN KARABAY (DİSK Başkanı): 38-40 yaşında kimse emekli olmasın. Ancak, getirilen düzenleme de, emeklilik hakkını sınırlıyor. 45 yaşında işten çıkarılan bir işçi nerede, nasıl iş bulacak, primini 60 yaşına kadar nereden ödeyecek.

REFİK BAYDUR: Güneş çarığı, çarık ayağı sıkıyor. Tedbir alırken, işletmeleri, istihdamı ve işçiyi de düşünmeli. Problem gerçekten büyük. Çünkü geçmişte 3-5 oy için 55-60 yaş 38-43'e indirildi. Ama, geriye dönüp tartışmanın bir yararı yok. Bu acı ilacı içeceğiz. Ama, iki tarafı da fazla üzmemek lazım.

Ecevit: Zorlukları biz göğüsleriz

Başbakan Bülent Ecevit, herkesi dinledikten sonra sözü aldı: ‘Nasrettin Hoca'nın hikayesi gibi sen de haklısın, sen de haklısın, ama hükümet de haklı. Herkes kendini diğerinin yerine koymalı ve uzlaşmalıyız. Sosyal güvenlik sistemi, özellikle de SSK çökmek üzeredir. Çözüm ararken, işçiyi korumak işverenin ve esnafın da sorunlarını gidermek lazım. Kriz nedeniyle sorunlar 1 yıldır arttı. Ama kabul etmek gerekir ki, krizden önce de kayıtdışı ve sendikasız işçi çalıştırma ve taşeronlaştırma yaygındı. Sizler politikacı değilsiniz. Politikacı biziz. Biz gelecek tüm tepkileri göğüsleriz. Bu fırsat demokratik siyasal yaşamımızda bir daha ele geçmez. Bütün zorlukları bize yıkın. Biz onları göğüsleriz. Çünkü bazı bakımlardan yolun sonuna geldik. Biraraya gelelim ve bu sorunu çözelim. Çok ivedi dış kaynak ihtiyacı içindeyiz. O açıdan da sonuç almamız gerekiyor. Siz uzlaşırsanız, sorun büyük ölçüde çözülür. İsterseniz, Başbakanlık Konutu'nu da size açabiliriz.’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı