Ekonomik ilişkileri artırmak istiyoruz yeni Steve Jobs bir Türk olabilir

Erdinç ÇELİKKAN/İZMİR
23.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, “İtiraf etmeliyiz ki fiilen siyasi stratejik ilişkilerimiz gibi yüksek düzeyde ekonomik ilişkilerimiz yok maalesef. Ekonomik ilişkilerimizi de arttırmak istiyoruz” dedi.

Bu amaçla sadece İzmir, İstanbul ve Ankara’da değil çok çeşitli illere gittiğini oradaki ticaret odalarında temaslarda bulunduğun kaydeden Ricciardone, “Türkiye’nin dört köşesinde yatırım ve ticaret fırsatları var. Büyük, orta, küçük Amerikan firmalarına Türkiye’nin ne kadar işe, yatırıma açık olduğunu göstermeye çalışıyorum. Türkiye’de de gençlere yatırım çekmenin yollarını öğretmeli. Çünkü gençler kendi projelerine yatırım bulmalılar. Belki de bir sonraki Steve Jobs bir Türk olacak” diye konuştu.
Obama ile hız kazandı
Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini yıllardır vurguladıklarını söyleyen Ricciardone, şunları kaydetti: “ABD Başkanı Barack Obama döneminde bu mesajı daha güçlü bir şekilde dile getirdik. Ve bu dönemde de ilişkilerin gelişimi hız kazandı. Örneğin temmuz itibariyle iki ülke arasındaki ticari büyüklük 12 milyar dolar oldu. Ocak-Ağustos döneminde yani ilk sekiz ay yüzde 45 artış gösterdi. Ancak asıl dikkat çekici olan Türkiye’nin ABD’ye ihracatının büyüme hızı yüzde 32 olarak gerçekleşti. Türkiye’nin dünyanın diğer ülkelerine büyüme hızı ise yüzde 23.”
Eskiden kapalıydı, şimdi dinamik
Türkiye’yi, kendine güvenen, dünyaya açık, dünya standartlarına bakan ve korkmayan bir ülke olarak tanımlayan Ricciardone, “Eskiden Türkiye daha kapalı daha kapanmış bir ülkeydi. Şimdi daha açık, daha dinamik. Dünya rekabetinden korkmuyor” dedi. ABD’nin Türkiye’nin 2023’e kadar dünyanın 10’uncu büyük ekonomisi arasına girme hedefini desteklediğini belirten Ricciardone, “Amerikan firmaları için Türkiye’de ve bölgede yeni yatırım fırsatları var. Türkiye son 10 yıl zarfında potansiyelini ortaya çıkardı. Türkiye’nin geleceği hakkında iyimseriz” diye konuştu.

Potansiyel Türk ortak aranıyor

AMERİKAN şirketlerinin aralık ayında Türkiye’de potansiyel Türk ortaklar aramak üzere geleceğini kaydeden Francis Ricciardone, şu bilgileri verdi:  “Önümüzdeki ay yenilenebilir enerjiyi bulmak ve geliştirmek için özel bir misyonumuz Türkiye’ye gelecek. Çok yüksek düzeyli Washington’dan bir yetkili gelecek bu heyetle birlikte. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda çalışan 15-20 Amerikan şirketi 5-9 Aralık’ta Ankara ve İzmir’e gelip potansiyel Türk ortaklar arayacaklar. Bu delagasyona Francisco Sanchez başkanlık edecektir.

Üniversite mezunu kalifiye gençler büyük fırsat

FRANCIS Ricciardone, üniversite mezunu kalifiye gençlerin büyük bir fırsat olduğunu savunarak, şöyle konuştu: “Boston’da, Silikon Vadisi gibi etrafında çok yüksek teknoloji firmaları bulunuyor. Çünkü insani alt yapısı var. Boston’da ve etrafında 100 kadar yüksek öğrenim enstitüsü ve üniversite var. Aynı şekilde İstanbul, Ankara ve İzmir etrafında birkaç üniversite bulunduğu için o büyük bir fırsat. Eğitimli, kalifiye eleman sayısı çok yüksek orada. Gençler mezun olunca kolaylıkla güzel iş fırsatları buluyorlar. Onun için böyle yüksek teknolojili firmalar onlarla çok ilgileniyorlar.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı