İSTANBUL HABERLERİ

Ekonomik güven endeksi Mart'ta yüzde 5 yükseldi

DHA
30.03.2017 - 10:28Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 30 Mart (DHA) - Ekonomik güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5 artarak 91.5 değerinden 96.1 değerine yükseldi.
Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.
Ekonomik güven endeksindeki artış, inşaat sektörü, hizmet sektörü, tüketici ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.
Mart ayında;
- inşaat sektörü güven endeksi 85.8 değerine,
- hizmet sektörü güven endeksi 96.9 değerine,
- tüketici güven endeksi 67.8 değerine
- reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 106.7 değerine yükseldi.
TÜİK verilerine göre perakende ticaret sektörü güven endeksi ise 97.7 değerine geriledi.
Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan ekonomik güven endeksi, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.
(Tablo - Grafik)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Ekonomik güven endeksi Mart'ta yüzde 5 yükseldi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 10 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ekonomik güven endeksi Mart'ta yüzde 5 yükseldi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı