Ege Haberleri

  Ekonomiden kısa kısa

  Hürriyet Haber
  04.01.2011 - 21:16 | Son Güncelleme:

  Kuşburnu reçeline tanıtımMustafa OĞUZ, (DHA)AMASYA’nın Merzifon İlçesi’nde dağlardan toplanan kuşburnu ve böğürtlenden yapılan şifa kaynağı marmelat ve reçeller izmir’de tanıtıldı. Kuşburnu marmelatının C vitamini deposu olduğunu belirten Ünkuş firmasının yöneticisi Uğur Ünver, “100 gram kuşburnu marmelatı içinde bir kasa portakala eşdeğerde vitamin var. Üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı vücudun direncini sağlar. Tansiyon düzenleyecidir” dedi. Böğürtlen reçelinin de vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olduğunu belirten Ünver, “Amacımız sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da ürünlerimizi tanıtmak” diye konuştu.

  Tütüncüyü fon vurduBurcu TANER, (DHA)

  TÜTÜN ithalatını frenlemek için kurulan Tütün Fonu’nun kademeli olarak sıfırlanmasına yönelik yapılan kesintide ilk indirim gerçekleşti. Tütün Fonu’nun ithalata karşı üretimin sigortası olduğunu vurgulayan Tütün Eksperleri Derneği Başkanı Oktay Çelik, “Yabancı sigara şirketlerine yeni yıl hediyesi sunulurken, üretici görmezden geliniyor” dedi. Tütün ithalatçısı firmalardan ton başına alınan belirli bir tutarın Genel Bütçe’ye aktarılması sonucu oluşturulan Tütün Fonu, AB tarafından eleştirilmiş, Hükümet de 2009 yılında kesintileri 2010’dan 2018’e kadar kademeli olarak azaltarak 0’a indirme kararı almıştı. Kararın ilk uygulaması 2010 yılı sonunda hayata geçirilerek ton başına 3 bin dolar olan kesinti 2 bin 250 dolara düşürüldü. Dernek Başkanı Oktay Çelik, Fon’un amacına uygun kullanılmadığı eleştirilerine katıldığını işaret ederek “Ancak son yıllarda tütün üretiminin giderek azalıp, ithalatın arttığını düşünürsek bu uygulama üreticiyi iyice sahipsiz bırakacak” dedi.

  Esen Plastik’te yatırıma devam

  ESEN Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, 2010’u yaraların sarıldığı bir yıl olarak değerlendirdiklerini, 2011’in ise büyüme yılı olacağını söyledi. Altyapı, üstyapı ve tarım sektörüne yönelik 5 bine yakın ürünle hizmet veren Esen Plastik’in 2010 yılında 2008 yılındaki karlılık oranlarını yakalayamadığını, ancak ciro bazında 2008 rakamlarını aştığını kaydeden Esen,“2010’da krizin izlerini sildik. 2011’de büyümenin reel hale geleceği inancındayım. Bu yıl altyapı sektörüne yönelik 10 milyon dolarlık yatırımla ürün gamımızı zenginleştirdik” dedi. Adana’da kurdukları Güneydoğu, Doğu Anadolu bölgeleriyle ırak ve Suriye pazarından yoğun talep alan fabrikada bu yıl ikinci hattı da devreye aldıklarını belirten Esen, kapasitelerini üçe katladıklarını söyledi. 2010 ihracatlarının 12 milyon dolar civarında gerçekleşeceğini kaydeden Esen, tanıtım çalışmalarını sürdürerek 2012’de halka açılmayı planladıklarını belirtti.

  Kale Grubu’ndan yılın ilk ihracatı

  SERAMİK sektörünün lider firmalarından Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi AŞ,  yılın ilk ihracatını İngiltere, hindistan ve Suudi Arabistan’a yaptı. Mali, İdari ve Ticari İşler Genel Müdürü Remzi Gula, Türkiye’nin kaplamalık seramik ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştirdiklerini belirterek, 2010’da toplam satışlarını yüzde 22, ihracatlarını ise yüzde 20 oranında artırdıklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı