Ege Haberleri

EGE

  Ekonomiden kısa kısa

  Hürriyet Haber
  14 Mayıs 2010 - 21:33Son Güncelleme : 14 Mayıs 2010 - 21:33

  Seminerin konusu bilgi sistemleriBARKOD & RFID Otomasyon Sistemleri, Stok Yönetimi, Üretim Akış Kontrol ve Personel Devam Kontrol Sistemleri üzerine çözümler üreten, proje danışmanlığı ve kurulum sonrası hizmetleriyle sektörde kendine yer edinen İzmirli firması Prokod Bilgi Sistemleri, deneyimlerini paylaşacak. Firma yöneticileri ile Egeli sanayiciler bu amaçla 25 Mayıs’ta biraraya gelecek. 2001 yılında kurulan Prokod’un Genel Müdürü Ali Naci Vural, “Hedefimiz sürekli gelişen teknolojiyi, ihtiyaçları doğrultusunda müşterilerimizle buluşturmak, projelerimizi en uygun çözümler ile kendilerine sunmak” dedi.

  Defter kapaklarını öğrenciler çiziyorMOPAK’ın öğrencilerin sanata olan ilgisini artırmak ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak amacıyla düzenlenen defter kapağı yarışmasının 13’üncüsünde üç ayrı katergoride 19 eser ödüle layık görüldü. 7- 10 yaş gurubunda Neris Kamazaoğlu, Beril Sarıkaya, Beyza Türkozan ilk üç dereceyi aldı. Yetenekleri beğenildi11- 16 yaşta Merve Yılmaz, Ayça Tuğran, Memduh Yolu ödül kazanırken, 17- 25 yaş grubunda Burak Erim, Serap Kabakçıoğlu, Canbarış Candan kazandı. Mopak Yönetim Kurulu Üyesi Bijen Molay, çocukların yeteneklerine hayran kaldığını söyledi.

  Deniz turizminde belge zorunluluğuLatif SANSÜR, (DHA)

  izmir Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Geza Dologh, Kültür Turizm Bakanlığı’ndan gerekli belgeleri almayanların, 1 Temmuz’dan itibaren denize açılamayacağını, dolayısıyla deniz turizmi yapamayacaklarını hatırlattı.Deniz turizmi açısından büyük bir reform olarak nitelenen yeni yönetmelikler ve yasalar gereği 1 Temmuz 2010’un gerekli belgelerin alınması için son tarih olduğunu belirten Dologh, sektöre acele etmeleri çağrısında bulundu. Yıllardır turizm sektöründe deniz turizminin yok sayıldığını vurgulayan Dologh, “Biz (Kaç geminin kıçında Türk bayrağı var?) diye sorduğumuzda Türklüğe, bayrağa hakaret ettiğimiz sanılıyordu. Denizciliğin turizmdeki payı çok önemli. Denizde 16 ile 18 bin arasında yatağımız var. Bir turist 30 paunda Türkiye’de bir hafta kalabilir. Ancak tur teknesinde bir gün bile geçiremez. Çeşme’den Alanya’ya kadar 2 bin 800 tur teknesinin uyması gereken kurallar belirlendi. Artık seyahat acenteleri denizcilik, denizciler de seyahat acenteciliği yapamayacak” diye konuştu.

  BTM’den yapılara hayat veren çözümSU ve ısı yalıtımında geniş ürün yelpazesiyle faaliyet gösteren BTM A.Ş, 32’nci Uluslararası Yapı Fuarı’nda iran, Türkmenistan ve Kazakistan’dan gelen profesyonel ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Poseidon, ‘Yapılara hayat veren çözümler” sloganıyla sektördeki son yeniliklerini tanıtan BTM’nin fuarda öne çıkan ürünlerinden biri oldu. Fuar çok başarılı geçtiBTM A.Ş.’nin mantolama uygulamalarında ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri sistem olarak bir araya getirdiğini vurgulayan Halkla İlişkiler Sorumlusu Özge Ürkmez Yeşilpınar, ihracat ve marka bilinirliği açısından da fuarın çok başarılı geçtiğini söyledi.

  izmir BORSASIizmir Ticaret Borsası’nda pamuk piyasası sakin. Endeks 20002. Tüccar 50 ton işlem yaptı. Fiyat peşin 3.40 lira. Çekirdeksiz kuru üzüm piyasası kısmen alakalı. Tüccar 200 ton işlem yaptı. 7 ile 10 numara üzümler 2.05- 2.35 lira.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı