Ege Haberleri

  Ekonomiden kısa kısa

  Hürriyet Haber
  01.08.2009 - 22:24 | Son Güncelleme:

  Kriz ortamında zam yapılmaz

  İzmirli işadamları, yapılan zamların talebi daha daraltarak krizi körükleyeceğini savundu. izmir Ticaret Odası (İTO) Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, “Ekonominin durgunlaştığı bu dönemde talebe fren yaptıracak bu önlemler doğru değil. Bütçe açığındaki erozyonu, dolaylı vergi gelirinin sağlayacağı tamponla durdurmak mümkün değil” dedi.

  Büyük darbe aldık

  En büyük 500 sanayi kuruluşunun büyük darbe aldığını hatırlatan, krizin derinleşerek devam edeceğini anlatan Kazançoğlu, “Karşılıksız çek sayısı yılın ilk yarısında bir milyonu geçti. Yabancı sermaye yatırımları hız kesti, tedbir alınmazsa 2009 kayıp bir yıl olacak” dedi.

  Domino’s Pizza’da genel müdür şovu

  BODRUM’da önlüklerini takarak mutfağa giren Domino’s Pizza’nın Genel Müdürü Aslan Saranga, yaptığı pizzalarla ustalığını gösterdi. 114 şubede hizmet verdiklerini ve 25 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Saranga, 2011 yılın sonuna kadar 200 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Yatırımlarına hız vermeyi hedeflediklerini belirten Saranga, “2011 sonunda Bodrum Yarımadası’nda beş şubede hizmet vereceğiz” dedi.

  Biberle yaşamı değişti

  TURGUTLU’nun tütün, üzüm, pamuk üretimiyle tanınan Sinirli Köyü çiftçileri, bu ürünlerde yaşadığı  sıkıntıyı biber ekimi ile aştı. Çiftçiler, Turgutlu, Manisa ve izmir’deki konserve fabrikalarının turşuluk, ihracatçının da yaş biber ihtiyacına cevap vermeye başladı. Geçen yıl günde 4 ton teslimat yapan üretici, bu yıl miktarı 10 tona çıkardı. Muhtar Hüseyin Çakı, “Biber alım merkezine gelen fabrika yetkililerine sözleşmeli olarak ürünü veriyoruz. Ürün 40 ile 80 kuruş arası satılıyor. İlk yıl 250 ton biber satarken, bu yıl 600 ton olarak beklenen rekoltenin tamamına alıcı bulundu” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı