GeriEkonomi Zorunlu karayolları sigorta primleri arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zorunlu karayolları sigorta primleri arttı

Zorunlu Karayolları Mali Sorumluluk Sigortası prim oranları artırıldı. 22 Aralık 2000 tarihinde saat 12.00'de yürürlüğe girecek olan yeni primler, otomobil için 25 milyon liradan 40 milyon liraya, taksi için 80 milyon liradan 135 milyon liraya, kamyonet için ise 40 milyon liradan 64 milyon liraya yükseltildi.

Hazine Müsteşarlığı'nın, "Zorunlu Karayolları Mali Sorumluluk Sigortası tarife ve talimatı"na ilişkin tebliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğle, motorlu araç işletenlerin teminat ve prim tutarları artırıldı.

Buna göre, araçlarda maddi teminat tutarı 750 milyon liradan 1 milyar 200 milyon liraya yükseltilirken, ilk kez, çoklu kazalar için "kaza başına teminat tutarı" eklendi. Daha evvel ikiden fazla aracın kazasında (çoklu), üçüncü aracın da sigorta şirketine başvurması gerekirken, yeni düzenleme ile üçüncü aracın başvurmasına gerek kalmadı.

Üçüncü araç, sigorta şirketine başvurmadan, tebliğ ile ilk kez belirlenen 2 milyar 400 milyon lira tutarındaki "kaza başına teminat" tutarı devreye girecek.

Yeni prim tuturları

Hazine Müsteşarlığı'nın tebliğine göre, otomobillerde halen 25 milyon lira olarak uygulanan Zorunlu Karayolları Mali Sorumluluk Sigortası primi, 40 milyon liraya yükseltildi.

Prim tutarları taksi için 80 milyon liradan 135 milyon liraya, kamyonet için 40 milyon liradan 64 milyon liraya, minibüs için 60 milyon liradan 100 milyon liraya, iş makinası için 20 milyon liradan 32 milyon liraya arttırıldı.

Kamyonda prim tutarı 60 milyon liradan 100 milyon liraya, otobüslerde (15-25 yolcu) 65 milyon liradan 120 milyon liraya, otobüs (26 ve üstü yolcu) 200 milyon liradan 320 milyon liraya yükseltildi. Traktör ve römorklarda ise prim tutarları 3 milyon liradan 4 milyon liraya yükseltildi. Motosiklet ve yük motosikletinde ise halen 4 milyon lira olarak uygulanan prim tutarı 6 milyon liraya arttırılırken, diğer araçlar için 30 milyon lira olan prim tutarı da 60 milyon liraya yükseltildi.

Primlerin tespiti

Sigorta şirketleri belirledikleri prim tutarlarını peşin tahsil edecekler. Otomobil, taksi, minibüs, kamyonet, motosiklet ve yük motosikletlerine, kayıtlı oldukları illere göre trafik yoğunluğu indirimi yapılacak.

Bu oran, Adana, Antalya, Bursa, Konya illeri için yüzde 5, Aydın, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İçel, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Samsun illeri için yüzde 10 olarak belirlenirken, Ankara, İstanbul ve İzmir illeri için indirim uygulanmayacak. Bu illerin dışındaki iller için ise indirim oranı yüzde 15 olarak uygulanacak.

Ayrıca, ilk kez sigorta yaptıranlara 4. basamağa göre prim uygulanacak. Hasarsızlık halinde, her yıl prim oranı bir basamak indirilecek. Sigorta süresindeki her tazminat ödemesi için ise, müteakip sigorta sözleşmesinde prim oranı bir basamak yükseltilecek.

Tebliğe göre sigorta şirketlerinin basamak ve oranlara göre hasarsızlık indirimi veya zamlı prim uygulaması ise şöyle belirlendi:

BasamakPrim indirimi (yüzde)Prim arttırımı (yüzde)Hasar durumu
1-503.ve sonrası kazalarda
2-302.kazada
3-151. kazada
4---
510-1.yıl hasarsızlıkta
615-2.yıl hasarsızlıkta
720-3.ve sonraki yıllar hasarsızlıkta

Yorumları Göster
Yorumları Gizle