GeriEkonomi Zorlu: Tüpraş'ın fiyatı yükselecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zorlu: Tüpraş'ın fiyatı yükselecek

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Tüpraş'ın özelleştirilmesi ihalesinde 12 Eylül Pazartesi günü yapılacak olan nihai görüşmeler ile açık artırma konusunda, “Tüpraş'ın fiyatını piyasalar belirleyecek ama fiyat öncekinden yüksek olacak” dedi.

IFA 2005 Fuarı'nda yer alan Vestel'in Berlin'deki Adlon Kempinski Otel'de düzenlenen gala yemeğine katılan Zorlu, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"ÖNCELİĞİMİZ TÜPRAŞ"

Özelleştirme sürecinde yer almak istediklerini ifade eden Zorlu, ”Bundan iki sene önce Tüpraş ihalesine girdik. Bir çok katılımcı vardı. İki kişi kalmıştı ve bize nasip olmuştu. Ama tabii sonradan iptal oldu, saygıyla karşılıyoruz. Şimdi tekrar Tüpraş'a teklifimizi verdik. Tabii ki bu nasip işi. Biz de kendi kafamızdaki düşüncelerimize göre ihaleye katıldık. Süreç devam ediyor” dedi.

Zorlu, Tüpraş'ın yeni fiyatının nasıl olacağına yönelik bir soru üzerine de şu yanıtı verdi: “Tüpraş'ın fiyatını piyasalar belirleyecek. Bizim bunu belirlememiz mümkün değil. Bundan dört sene önce kurumların veya malın değeri bugünkünden çok düşüktü. Biz Tüpraş'a daha önce en yüksek fiyatı verdik. Bugün Türkiye'ye karşı büyük bir talep var ve fiyat öncekinden daha yüksek olacak. Daha önce yapılan blok satışta da bunu gördük. Pazartesi günü de kendi kesemize, boyumuza göre, biz de Tüpraş ihalesi sürecinde olacağız.”

Erdemir ihalesine girip girmeyecekleri yönündeki bir soru üzerine de Zorlu, “Şimdilik birinci önceliğimiz Tüpraş” şeklinde konuştu.

"VESTEL İÇİN GÖRÜŞMELERE AÇIĞIZ"

Zorlu, Vestel'in satışına ilişkin iddialar konusundaki soruya da şu yanıtı verdi: “Dedikodular yapılıyor. Ama bir talipli çıkar, biz de beğenirsek neden olmasın? Biz diyoruz ki (bu şirketi büyütelim kendi ülkemizin bir değeri olsun) ama biz her şeye açığız. Bu konuda gelene (git) demeyiz. İşimize geldiği anda her an her şeyi yapabiliriz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Zamanında teklifler geldi. Bizimle görüşenler oluyor, olacaktır da. Ama bir sonuca varmadan bunu konuşmamız borsa açısından doğru değil. Gelsin yabancı bize ortak olsun. Buna hepimiz seviniriz. Görüşmelere açığız. Yeni yatırımlar için görüştüklerimiz var, ama bu Vestel'in isim hakkının satışı değil.”

"ZEYTİNLİK ADASI'NA DİSKO YAPMAYACAĞIZ"

Zorlu, turizm alanındaki yatırım planları ve Zeytinlik Adası'na ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı: “Turizmde tekrar reel sektör ve sanayide olduğu gibi yatırımlarımız olacaktır. Zeytinlik Adası'yla ilgili kafamızda bir şeyler var, ama daha net bir plan oluşmadı. Araştırıyoruz, güzel bir konsept çıkar. Oraya götürüp disko yapmayacağız.”

Tekstil alanındaki yatırımlarına da değinen Zorlu, Sisley ve Benetton'la lisans anlaşması yaptıklarını hatırlatarak, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde, önümüzdeki bir yıl içinde 40 yeni ev tekstili mağazası açacaklarını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle