GeriEkonomi Zorlu’nun Pakistan’da rüzgár santralının ilk türbini üretimde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zorlu’nun Pakistan’da rüzgár santralının ilk türbini üretimde

Zorlu’nun Pakistan’da rüzgár santralının ilk türbini üretimde

Zorlu Enerji Grubu’nun Pakistan’ın güneyindeki Thatta şehrinin Jhimpir bölgesinde yapımı süren rüzgar santralinin 1.2 megavatlık ilk türbini üretime başladı.

Jhimpir bölgesinde yapımı sürdürülen 50 megavat kapasiteye sahip olacak rüzgar santralinin toplam 4.8 megavat kurulu güce sahip ilk 4 türbininin tamamlandığı belirtildi.

Enerji darboğazı

Santralin 1.2 megavat kapasiteye sahip ilk türbini, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Su ve Enerji Bakanı Raja Pervez Ashraf’ın yanı sıra TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy’un da katıldığı bir törenle hizmete girdi. Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Pakistan’ın büyük bir enerji darboğazına doğru ilerlediğini, ülkenin dışa bağımlılığını azaltmak için önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji yatırımlarına ağırlık vereceklerini söyledi.

Kurulu güç artacak

Zorlu Enerji Grup Başkanı Murat Sungur Bursa, Pakistan’ın büyüyen nüfusu ve gelişen sanayisiyle enerji üretiminde yüzde 30 enerji açığı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: "Yerel ve yenilenebilir bir kaynak olduğu için, termik yöntemlerden daha ucuza üretim sağlayan rüzgar enerjisinin kapasitesini artırmak için projenin kurulu gücünü 300 megavat kapasiteye kadar genişletilmesi amaçlanıyor. Ulusal ve yenilenebilir enerji kaynağı ile üretim yapan, bu nedenle enerji alanındaki bağımsızlığın önemli bir adımı olan Pakistan’ın ilk rüzgar santralini kurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle