GeriEkonomi Zorlu ile Benetton arasında lisans anlaşması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zorlu ile Benetton arasında lisans anlaşması

Zorlu Grubu, Benetton markasının ev tekstili lisansının Yunanistan, İsrail, İspanya ve Portekiz haricindeki ülkeler için Zorlu Grubu'na verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Zorlu Holding Tekstil Grubu'ndan yapılan açıklamada, Sisley'in ardından Benetton'un da ev tekstili alanındaki dünya lisansının Zorlu Grubu'na verildiği, bu konuda gerekli anlaşmanın Benetton Grubu ve Zorlu Grubu arasında önümüzdeki günlerde imzalanacağı kaydedildi.

Sisley ile imzalanan anlaşmayla, Sisley'in, ev tekstili sektörüne dünyada ilk kez Zorlu Tekstil Grubu ile girdiği, Sisley markasıyla ev tekstili alanında yapılacak üretim, dağıtım ve pazarlama faaliyetlerinin dünya genelindeki tüm haklarının Zorlu Tekstil Grubu tarafından yürütüleceğine işaret edilen açıklamada, Benetton markalı ev tekstili ürünlerinin üretim, dağıtım ve pazarlama faaliyetlerinin de Yunanistan, İsrail, İspanya ve Portekiz ülkeleri dışında Zorlu Grubu kontrolünde olacağı ifade edildi. Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, Sisley Casa ve Benetton Home markaları için 2005-2006 yıllarında 15 milyon dolarlık yatırım planladıklarını belirtti.

“AVRUPA'DA 5 SISLEY CASE MAĞAZASI AÇTIK”

Zorlu Grubu olarak Sisley Casa markasıyla Avrupa'nın önde gelen moda merkezleri Milano, Londra, Paris, Palermo ve Madrid'te beş mağaza açtıklarını ifade eden Aydın, 2006 yılı sonuna kadar Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye ve Rusya'yı da kapsayan bölgede 30 Sisley Casa mağazası daha açmayı hedeflediklerini bildirdi. Amerika'da da mağaza açmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Aydın, “Eğer bu çalışmalarımız olumlu sonuçlanırsa Amerika'da da 20 Sisley Casa mağazası açmayı planlıyoruz” dedi.

Aydın, açılacak Sisley Casa mağazalarının yüzde 20'sini Zorlu Grubu'nun işleteceğini, diğerlerini ise franchise vermeyi planladıklarını kaydetti.

2006'DA 20 BENETTON HOME MAĞAZASI AÇMAYI PLANLIYORUZ”

Benetton markasıyla da ev tekstilindeki faaliyetlerini Benetton Home olarak sürdüreceklerine işaret eden Aydın, “Benetton Home, Sisley Casa'ya göre daha fazla mağaza ile tüketicinin karşısına çıkacak” dedi.
Aydın, Benetton Home markasıyla da önceliği Benetton mağazalarına vermek kaydıyla franchise modeli ile büyümeyi ve 2006 yılında 20 Benetton Home mağazası açmayı planladıklarını açıkladı.
Son 3 yıldır yoğunlaştıkları stratejik değişim çerçevesinde üretim faaliyetlerinin yanı sıra dağıtım ve pazarlama alanında da önemli projelere imza attıklarını ifade eden Aydın, Zorlu Holding Tekstil Grubu olarak sadece fiyatı ön planda tutan müşteriler ve pazarlar yerine kaliteyi, hızı ve modayı önemseyen müşterilere yöneldiklerini belirtti.
2005 yılında tekstil sektörünün fırtınalı bir dönemden geçtiğini ancak artık suların durulmaya başladığını belirten Aydın, gerek global markalarla yaptıkları işbirliklerinin, gerek Taç ve Linens gibi dağıtım kanallarını geliştirmelerinin, gerekse de dünyanın önde gelen lisanslı ürünlerini pazarlamalarının kendilerini Uzakdoğu'nun fiyat savaşından ayrı bir kulvara geçirdiğini, bu alanda yatırım yapmaya ve büyümeye devam edeceklerini kaydetti.

-TÜRKMENİSTAN'DA ÜRETİM TESİSİ-

Bugün kısa vadede bir Türk markasını global hale getirmenin mümkün olmayacağını, bu nedenle global markalarla işbirliğine gittiklerini ifade eden Aydın, yeni global markalarla işbirliği görüşmelerini de sürdürdüklerini açıkladı.
Vedat Aydın, Amerika ve Avrupa'da pazarlama ofisleri kurduklarını, Çin'deki ofislerini büyüttüklerini, Hindistan'da yeni bir ofis açtıklarını Moskova'da ise 14 bin metrekarelik bir binada üretime başladıklarını, Mart 2006'da ise Türkmenistan da dev bir üretim tesisini açmaya hazırlandıklarını bildirdi.
Aydın, ev tekstili perakendesinde LINENS Mağazalar Zinciri ile çevre ülkelerde büyümeye devam edeceklerini, Fransa'da ise Bel-Air markasıyla 3 yeni mağaza açtıklarını, Rusya ve Şangay'da ise yeni markalarla ev tekstili mağazaları açmaya hazırlandıklarını kaydetti.
(İSTANBUL (A.A)-

Yorumları Göster
Yorumları Gizle