GeriEkonomi ‘Zorlu dönem’de halka açılıyor 90 günde iade garantisi veriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Zorlu dönem’de halka açılıyor 90 günde iade garantisi veriyor

‘Zorlu dönem’de halka açılıyor 90 günde iade garantisi veriyor
refid:19742785 ilişkili resim dosyası

Özak Global Holding bünyesinde faaliyet gösteren Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) şubat ayında halka açılıyor.

Piyasa koşullarının zorlu olduğu bir dönemde Özak GYO’yu halka arz edeceklerini belirten Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, “Halka açılmak için yanlış bir dönem olduğu düşünülebilir ama biz kendimize güveniyoruz. Fiyat konusunda henüz net karar vermiş değiliz. Bunun zor bir koridor olduğunu biliyorduk. Cüssemiz ile bu koridordan nasıl geçeriz düşünüyoruz” dedi.

Gayrimenkule yüklenecek

Ahmet Akbalık, şöyle konuştu: “Gayrimenkul sektöründeki potansiyelin farkındayız. Özak GYO bundan sonra bizim için çok daha önemli hale geldi. Hem kendi işlerini yapacak, hem de turizm alanındaki yatırımlarımıza zemin hazırlayacak. Arsa üretimi konusunda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bulunduğumuz diğer sektörlerdeki daralma riskine karşın, gayrimenkul ve turizm en güvendiğimiz alanlar. Katma değeri yüksek işler ortaya çıkıyor. Bu yüzden gayrimenkuldeki faaliyetlerimizi daha da hızlandıracağız.”
Ahmet Akbalık, 2012 yılında Türkiye’nin yüzde 2-4 büyümesinin öngörüldüğüne dikkat çeken Akbalık, “Ülkemiz için yüzde 7, kendi holdingimiz için ise yüzde 10 büyüme öngörüyoruz. 2012’nin ilk halka arzını gerçekleştirerek mevcut olumsuz havayı dağıtacağız” dedi.

Aldığı fiyattan iade

Halka arzda konsorsiyum lideri Deniz Yatırım İcra Kurulu Başkanı Cafer Bakırhan, Özak GYO’nun gelişim potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Özak GYO’nun grubun diğer şirketleri için de proje üretmesi çok büyük avantaj. Yüzde 25’lik bir kısım halka arz edilecek. 90 gün içerisinde hisse sahiplerimize yüzde 100 iade şansı tanıyacağız. Aldığı fiyattan aynen iade edebilecek. 90 gün sonra iade yapmazsa, ücretsiz yüzde 3 hisse senedi vereceğiz. Bu uygulama ilk kez yapılıyor.”

İstanbul’da iki proje için hazırlık yapıyor

ÖZAK GYO Genel Müdürü Sadun Coşkuntürk, “Şu anda 740 milyon TL’lik portföye sahibiz. Organik büyümemizin yanı sıra, inorganik büyümeyi destekleyecek fırsatlara da bakıyoruz. Stratejik işbirliklerine açığız. İstanbul’da birisi Bayrampaşa’da 200 milyon dolar değerinde 33 bin metrekarelik arazi, diğeri Mahmutbey’de metro hattının buluşma noktasında 7 bin metrekare olmak üzere iki arazimiz var. Bayrampaşa’daki arazimize bu yıl içerisinde büyük bir karma projenin temelini atacağız” diye konuştu. Turizm sektörünün katma değeri yüksek iş alanı olduğunu, bu yüzden de yatırımlarına devam edeceklerini belirten Ahmet Akbalık, “Ela Otel ile çıktığımız yolda ilerliyoruz. Didim ve Demre’de projelerimiz olacak. Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde şehir otelciliği yapmak istiyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle