GeriEkonomi Zorlu: Bu yıl 1 milyar dolarlık yatırım yaparız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zorlu: Bu yıl 1 milyar dolarlık yatırım yaparız

Zorlu: Bu yıl 1 milyar dolarlık yatırım yaparız
refid:19597088 ilişkili resim dosyası

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, 2012 yılında büyük çaplı yatırımlarına devam edeceklerini belirterek, bu yıla denk gelen projelerinin yatırım harcamalarının 1 milyar doları bulacağını söyledi.

Zorlu, gayrimenkulde Zorlu Center ve Zorlu Levent projelerinin devam ettiğini dile getirerek, “Enerjide Denizli-Sarayköy’de jeotermal, Pakistan’da rüzgar ve Rusya doğalgaz çevrim yatırımlarımız devam edecek. Madencilik yatırımımız ise 2012’de daha da hızlanarak sürecek. Vestel’de kapasite artırımına değil, yeni modellere ve Ar-Ge’ye yönelik yatırımlara odaklanacağız” dedi.
Vestel’de yeni markalar
Türk şirketlerinin son dönemde yurtdışına açılımı artırdıklarına da değinen Zorlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu, şirketler için bir portföy çeşitlemesi yaratıyor. Farklı gelir kaynakları ve alanları yaratarak dalgalanmaları minimize ediyorlar. Bu açılımlar kimi sektörlerde Türkiye’ye yeni markalar da kazandırıyor. Örneğin; biz Vestel’de, 2011’de Avrupa’da lider beyaz eşya markaları olan Servis, Electra, New Pol ve Atlantic’i satın aldık.”
Döviz borcunda temkinli
Zorlu, Rusya, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinin yeni büyüme alanları olduğunu da aktararak, bu bölgelerde de önemli pazar payları elde ettiklerini ve paylarını artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Zorlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dövizle borçlanmalar konusunda temkinli olacağız ve gereksiz açık pozisyon taşımamaya dikkat edeceğiz. Vatandaşların da dövizle borçlanmaktan uzak durması şart. Türk lirası borçlanmada bile temkinli davranılmalı.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle