GeriEkonomi Zonguldak'ta 130 maden işçisi daha çıkarıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zonguldak'ta 130 maden işçisi daha çıkarıldı

Zonguldak'ta 130 maden işçisi daha çıkarıldı
refid:27221949 ilişkili resim dosyası

ZONGULDAK'ta, 'torba kanun' ile maliyetlerinin arttığı gerekçesiyle üretimi durduran 22 özel maden şirketinden birisi daha 130 işçinin işine son verdi. Böylece zon 1 haftada Kütahya ve Zonguldak'ta toplam 5330 maden işçisinin işine son verildiği açıklandı.

Maden sektöründe çalışan işçilere asgari ücretin iki katı ücret getiren, 6 aylık kıdeme sahip olma şartını kaldıran, yer altında haftalık çalışma saatlerini 45 saatten 36 saate indiren kanunun yürürlüğe girmesiyle üretimi durduran maden şirketleri, işçi çıkarmaya devam ediyor. Dün, Akkurt Madencilik Şirketi'nin 150 işçinin iş akitlerini sonlandırmasının ardından bugün de SFH Velioğlu Enerji Madencilik Şirketi, 130 işçinin işine son verdi. Madenciler, muhasebe tarafından çıkışları verildikten sonra eşyalarını toplayıp maden ocağından ayrıldı.

Zonguldakta 130 maden işçisi daha çıkarıldı TORBADAN DÖKÜLDÜLER

ŞARTLAR DEĞİŞİRSE GERİ ÇAĞIRIRIZ

Şirketin ortaklarından 39 yaşındaki Suat Velioğlu, torba yasa ile maliyetlerinin neredeyse iki katı arttığını, bu yüzden üretimi durdurduklarını söyledi. Velioğlu, bakım ve onarımda çalışan az sayıda işçi ile maden ocağını bir süre daha ayakta tutmaya çalışacaklarını, şartlar değişirse işçileri tekrar geri çağırarak üretime geçeceklerini söyledi.

Zonguldakta 130 maden işçisi daha çıkarıldı

İşten çıkarılan madenciler...

Zonguldakta 130 maden işçisi daha çıkarıldı

Dün de Zonguldaklı maden işçileri çıkarılmaları protesto etmek için valilik önünde oturma eylemi yapmışlardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle