GeriEkonomi Zonda’nın Türk ortakları doğalgaz tesisatçısı!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zonda’nın Türk ortakları doğalgaz tesisatçısı!

Zonda’nın Türk ortakları doğalgaz tesisatçısı!
refid:23042224 ilişkili resim dosyası

ÇİNLİ otobüs firmasının, Siirt’te 1 milyar dolarlık elektrikli otobüs yatırımı yapacağına dair açıklamaların ardından ilginç bir ortaklık ortaya çıktı. Yatırımın yüzde 50 ortağı olacak Siirt’te kurulu Türk şirketinin adresi bir doğalgaz tesisatçısı. Şirket ortakları ise, sağlık memuru, servis taşımacısı ve inşaat teknikeri.

GEÇTİĞİMİZ hafta ortasında ajanslara ilginç bir ‘yatırım’ haberi düştü. Çinli bir otobüs firmasının, Siirt’te ilk etapta 1 milyar dolarlık elektrikli otobüs yatırımı yapacağı açıklandı. Yatırımın yüzde 50 ortağı Siirt’te kurulu bir Türk şirketi olacak.

Türk şirketin izi sürüldüğünde ilginç detaylar ortaya çıktı. 3 yıl önce bir araba galerisinde kurulan şirketin Siirt’teki yeni adresi bir doğalgaz tesisatçısı. Şirket ortakları ise, sağlık memuru, servis taşımacısı ve inşaat teknikeri... Çinli şirketi, Siirtliler’in yanı sıra Niğdeliler de bekliyor. Çinli şirketin yatırım için, bu ilde de 3 yıl önce bir dizi görüşme yaptığı, protokoller imzaladığı ortaya çıktı.

'YATIRIM'IN TÜRK ORTAĞI OTO GALERİ DE ÇIKTI, TESİSATÇIYA GİRDİ 

HERKES SEFERBER OLDU
Çinli Zonda Bus’ın Siirt’te 105 dönümlük alanda yapacağı açıklanan yatırım için kentte günler öncesinden hazırlıklar başladı. Siirt Valisi Ahmet Aydın, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ile şehrin ileri gelenlerinin katıldığı toplantı sonrası, taraflar arasında 10 maddelik protokol imzalandı.

Protokol hükümlerine göre ilk etapta bin kişilik istihdamla yıllık 1000 adet elektrikli otobüs üretilecek. İddiaya göre, üretim zamanla 4 bin, 5 bine çıkarılacak. İmzalar geçtiğimiz hafta ortası atıldı; herkesi bir umut havası sardı. İmzaların atıldığı günün akşamı şehir stadyumumda düzenlenen konserde sanatçı Ferhat Göçer, Çince şarkı bile söyledi.

İLK ADRES OTO GALERİSİ
Bu yılın mayıs-haziran ayında ilk kazmanın vurulacağı açıklanan yatırım sonrası ilk otobüslerin Ocak 2014’te banttan indirilmesi bekleniyor. Yatırımı, Çinli Zonda’nın tek başına yapmayacağı da açıklandı. Yatırımın Türk ortağı ise Tukie Oto A.Ş isimli bir şirket.

Büyük umutlar bağlanan, “Siirt’in yanı sıra bölgenin kaderi değişecek” yorumu yapılan yatırımın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda şimdilik net bir şey söylenemese de, yatırımın Türkiye’deki ortakları konusunda kayda değer soru işaretleri bulunuyor.

TESİSATÇI KAPALI
Milyar dolarlık yatırımın Türk ortağı Tukie Oto A.Ş., 5 Şubat 2010 günü İstanbul Ticaret Odası’na kaydını yaptırdı. Sicil kaydında şirketin 5 ortağı görünüyor.

Zonda’nın Türk ortakları doğalgaz tesisatçısı

Niğdeliler 3 yıldır bu yatırımı bekliyor

ÇİNLİ Zonda’nın yatırımını Siirt’in yanı sıra Niğde de bekliyor. Zira, geriye dönük bir arşiv taraması yapıldığında aynı şirketin 2009-2010’da Niğde’de de yatırım yapmak için incelemeler yaptığı anlaşıldı.

Çinli şirket temsilcileri, Niğde Valisi Âlim Barut başta olmak üzere bir dizi yetkili ile görüşmeler yaptı. Yine Niğde’den heyetler Çin’e gitti. Zonda’yı Niğde’ye yatırım için getiren Alp Motor Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çolak, Siirt’e yatırımın söz konusu olamayacağını, yatırımın Niğde’ye yapılacağını savundu. Çolak, “Daha önce bizimle çalışan biri, bize yanlış yaptı ve ayrıldı. Daha sonra Zonda’yı Siirt’e yönlendirmişler.

Ancak bizim Zonda’nın sahipleri ile temasımız sürüyor. Bizimle yaptıkları büyük anlaşmalar var. Bize yanlış yapamazlar” şeklinde konuştu. Çolak, 4 yıl önce kurulan Alp Motor’un mali büyüklüğü ile ilgili bilgi vermezken, Zonda’nın yapmayı planladığı yatırımı 50 milyon dolar olarak ifade etti.

500 bin TL sermayenin 3 yıl içinde ödenmesi vaat edildi; ancak bu sermaye ödenmedi. Şirketin Bayrampaşa’da bulunan adresine gittik.

Anılan adreste bir araba galerisi bulunuyor. Şirket sahiplerinden birinin de anılan adreste galericilik yaptığı, 2 yıl kadar önce oradan taşındığı anlaşıldı. Şirketin izi sürüldüğünde merkezin Siirt’te taşındığı anlaşıldı. Bahçelievler Mahallesi Hz. Fakirullah Caddesi No 241’e taşınan şirket merkezi, bir apartmanın giriş katındaki dükkânda bulunuyor. Kapalı olduğu anlaşılan dükkânda doğalgaz tesisatçılığının yapıldığı anlaşıldı.

Ortaklar eski memur servisçi ve tekniker

TUKİE Oto’nun ortağı görünen isimlerin faaliyetlerine bakıldığında ise ilginç bir tablo ortaya çıkıyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Asut, personel ve öğrenci taşımacılığı yapıyor. Şirketin yüzde 48 hissedarı Konyalı Samet Sağlamer ise sağlık memuru.

Şirketin yüzde 20 hissedarı Hasan Acar (22) ise inşaat teknikeri. Tukei Oto’nun genel koordinatörü olduğunu ifade eden Ercan Acar ise şuan yaptığı bir işinin olmadığını, Tukei’de çalıştığını söyledi. Ercan Acar açıklamalarının devamında “Biz bu yatırımı önemsiyoruz. 4 yıldan bu yana üzerinde çalışıyoruz. Çamur atmaya, lekelemeye çalışan insanlar var. Resmi ortaklarımızın yanı sıra gayriresmi ortaklar da var. Her şey 10 güne kadar netleşecek” şeklinde konuştu.

Kuzu: Bankalarla görüşüyorlarmış

SİİRT Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu ise Türk ortakların finansman için bankalar ile görüştüğünü kaydetti. Kuzu, Türk ortakların mali durumları ile ilgili verdiği yanıtta “Daha önce kendi çaplarında çalışıyorlardı. Küçük çapta yani... Hüseyin Asut’un (yönetim kurulu başkanı) bir iştigali yok. Diğer ortakların mali gücü sınırlı… Zaten bankalarla görüşüyorlar. Onlarla ilgili çalışmaları var. Fabrikayı bu arkadaşların (Türk ortaklar) inşa etmesi bekleniyor. Çinli firma ise makineleri karşılayacak” dedi.

Eski hissedar: ‘Masraflarımı bile ödemediler’ diyor

TUKİE Oto’nun ilk kuruluşunda yüzde 25 hissesi bulunan Sabahattin Karakoç ise mevcut ortaklara güvenmediği için projeden vazgeçtiğini iddia etti. İstanbul’da toplu taşıma yapan 2 halk otobüsü olduğu öğrenilen Karakoç konu ile ilgili şunları kaydetti: “Bunlar hayal peşinde koşuyor. Hiçbirisinde de para yok. Hepsi boşta. Siirt’e öyle bir yatırım mümkün değil. Bu proje için tüm masrafları ben yaptım. Otel masraflarını, uçak biletlerini ben karşıladım. Daha sonra kendilerine düşen payı ödemediler. Hatta asıl sorumlu telefonlarıma bile çıkmadı. Ben de hissemi devrettim.”

12 yıl önce de otomobil fabrikası hayali vardı
 
SİİRT’te binlerce kişiye istihdam sağlanacağı açıklanan bir diğer otomotiv yatırımı da 12 yıl kadar önce gündeme gelmişti. Jetpa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Akgündüz, Cenevre Otomobil Fuarı’nda sıradışı bir tanıtım yaparak Siir’te İmza markası ile otomobil üreteceklerini açıklamıştı. Yatırım için arazi de hazırlanırken, İmza’nın temeli bir türlü atılamamıştı.

Fadıl Akgündüz, söz konusu yatırım konusunda çeşitli çevrelerce engellendiğini açıklamıştı. Akgün, konu ile ilgili geçtiğimiz yıl bir gazeteye yaptığı açıklamada ise, İmza projesinden hiç vazgeçmediğini, Siirt’te yarım kalan fabrikayı tamamlayıp, İmza’yı en geç 2015 yılında yollara çıkartacağını açıklamıştı.
 

 

dgokce@hurriyet.com.tr

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle