GeriEkonomi Ziraat, köylüye değil ‘köy’e kredi versin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ziraat, köylüye değil ‘köy’e kredi versin

Geçen seçimlerde CHP'nin Malatya milletvekili adayı olan bankacı Mevlüt Aslanoğlu, Ziraat Bankası tarafından tarım kesimini desteklemek amacıyla verilen kredilerin köylüye değil ‘‘köy’’e verilmesini önerdi. Şu andaki kredilerin hem Ziraat Bankası açısından sorun çıkardığını, hem de köylüyü mağdur ettiğini kaydeden Aslanoğlu, köy kredisinin yaşanan pek çok olumsuzluğu gidereceğini savundu.

Aslanoğlu, köye kredi uygulamasının zirai kredilerin disipline edilmesi, kredilerin geri dönüşümünün garanti altına alınması ve bireysel destek yerine köyün desteklenmesini sağlayacağını belirtti. Aslanoğlu, köy kredisine neden ihtiyaç duyulduğunu şöyle anlattı:

‘‘Bugün için Türk köylüsüne Ziraat Bankası tarafından değişik türde krediler bireysel esas üzerinden veriliyor. Bu kredilerin verilmesi sırasında çok uzun bürokratik engeller ortaya çıkıyor ve kredi zamanında verilmediği gibi, herkese fırsat eşitliği sağlanmıyor. Kredi geri dönüşümünde ise önemli sorunlar gündeme geliyor, Ziraat Bankası'na yük biniyor, köylü mağdur oluyor.’’

KREDİLER GERİ DÖNER

Aslanoğlu, pilot bölgeler seçilerek geçilmesini istediği uygulamanın yararlarını şöyle sıraladı:

‘‘Köylümüzde birçok ortak projeyi geliştirme duygusu gelişecek. Kredinin zamanında ve önceden belirlenen takvimde verileceği dikkate alınırsa üretim verimliliği artacak. Köylümüzün krediyi alacağı takvimin belli olması nedeniyle mazot, gübre ve tohum alımındami pazarlık gücü artacak. Köye kredi uygulamasıyla Ziraat Bankası hiçbir kredisinin geri dönüşünde sorun yaşamayacak. Köylümüzün ürününü yok pahasına satmasının önüne geçilecek. Bireyel pazarlama yerine ürünlerin ortak pazarlanması amacıyla yeni oluşumlara gidilecek. Kalkınmanın bireysellik yerine kurumsallaşma ile daha hızlı gerçekleşeceğini gösterecek. Köye kredi objektif olacağından her köylüye fırsat eşitliği sağlanacak.’’

Sistem nasıl işleyecek?

A ilinin bir köyü, buğday ve kuru fasulye olmak üzere iki ana ürün üretiyor olsun. Öncelikle bu köyün her iki ürünü için ekilebilir arazi miktarı dönüm olarak tespit edilecek.

Köyde kaç dönüm arazide fasulye, kaç dönüm buğday ekileceği belirlendikten sonra, kimlerin ne kadar arazide ürün ekeceği saptanacak.

Ekim aşamasından hasat aşamasına kadar hangi harcamaların yapılacağı tespit edildikten sonra köye kredi tesis edilecek.

Ziraat Bankası'yla köyden yetki verilen kişi muhatap olacak.

İlk aşamada tohum ve ekim için açılan kredi dilimleri belirlenen takvimde köylüye ödenecek.

Hasat mevsiminin başlamasıyla belirlenecek geri ödeme takviminde krediler köylü tarafından topluca ödenecek.

Açılan krediler ödeninceye kadar o köye başka kredi verilmeyecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle