GeriEkonomi Ziraat ile Halkbank 5 dakikada boşanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ziraat ile Halkbank 5 dakikada boşanıyor

Kemal Derviş’in bakanlığı döneminde ortak yönetim kuruluna bağlanan Ziraat Bankası ile Halk Bankası yönetimlerinin, 19 Nisan’da yapılacak genel kurullar ile ayrılması planlanıyor.

Genel kurul gündemlerinde yönetim kurullarının ayrılması maddesi konulmadı. Kamu bankalarına atanacak yeni yöneticilerin kimler olacağı merakla beklenirken, yeni isimlerin hükümet düzeyinde ‘çok dar bir çevrede’ konuşulduğu belirtiliyor.

Kamu bankaları, dört yıl önce ortak yönetim tercihine yol açan üç oprasyonel hedefe ulaşılması nedeniyle ayrılacak. Kriz döneminde gecelik toplam 13 katrilyon liraya ulaşan borçlanma ihtiyacının ortadan kalkması, ihtiyaç dışı şubelerin kapatılması ve personel sayısının azaltılması nedeniyle, Ziraat Bankası ile Halk Bankası’nın yönetim kurulları ayrı ayrı oluşturulacak.

Halen Zeki Sayın’ın başkan olduğu ortak yönetim kurulunda, her iki bankanın beşer murahhas üyesiyle, başkanla birlikte ortak altı yönetim kurulu üyesi bulunuyor.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, ortak yönetim kurulunun kaldırılması yönünde bugüne kadar herhangi bir konuşma geçmediğini ancak ayrılma işleminin ‘beş dakikalık bir iş olduğunu, herhangi özel bir yasal düzenlemeyi gerektirmediğini’ söyledi. Çağlar, kamu bankaları yeniden yapılandırılırken hazırlanan ‘yol haritası’na göre, ortak yönetimin bu yıl sona erdirilmesi görüşünün de yer aldığını hatırlattı. İki kamu bankası yönetimlerinin ortak olmasının şu anda ‘ne büyük bir yarar sağladığını, ne de sakınca içerdiğini’ söyleyen Çağlar, Hazine’yi kastederek, ‘Kararı patron verecek’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle