GeriEkonomi Ziraat, Başak’ı sattı, şimdi kendine sigorta şirketi arıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ziraat, Başak’ı sattı, şimdi kendine sigorta şirketi arıyor

Ziraat, Başak’ı sattı, şimdi kendine sigorta şirketi arıyor
refid:9038186 ilişkili resim dosyası

2006 yılının başında sahibi olduğu Başak Sigorta ve Başak Emeklilik’i 268 milyon dolarla Fransız sigorta şirketi Groupama International’a satan Ziraat Bankası, yeniden sigorta şirketi sahibi olma peşine düştü.

Hazine’den yeni bir sigorta şirketi kurmak için izin isteyen Ziraat Bankası, olumsuz yanıt alınca, ortak olmak veya satın almak üzere 3 sigorta şirketi ile temaslarda bulundu. Halk Bankası’nın da özelleştirme kapsamında olması nedeniyle Birlik Sigorta’yı alması da olumsuz karşılanan Ziraat Bankası, şu anda Güven Sigorta üzerinde duruyor.

Sigortasız banka olmaz

Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Uludağ, "sigorta şirketi olmayan bir banka, arkasında banka olmayan bir sigorta şirketi olamaz" diyerek, bankanın sigorta şirketi sahibi olmasının zorunluluğunu ortaya koyarken, Genel Müdür Can Akın Çağlar, "Bankanın zorunlu sigorta uygulamalarını başka bir sigorta bir sigorta şirketine yaptırması, müşteri portföyü bilgilerini o şirketin bankasına sunması demektir" dedi.

Müşteri bilgileri

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ise sigorta şirketi sahibi olmanın gerekliliğini anlatırken, "Bankanın zorunlu sigorta uygulamalarını başka bir sigorta bir sigorta şirketine yaptırması, müşteri portföyü bilgilerini o şirketin bankasına sunması demektir" dedi. Başak Sigorta ve Başak Emeklilik’in satışından sonra, 2006 yılı mayıs ayında şirket ile mevcut acentalık sözleşmesinin feshi yönünde karar alındığını, ancak daha sonra şirket ile yapılan görüşmede, komisyon oranları artırılarak, mevcut acentalık ilişkisinin sürdürülmesine karar verildiğini anlatan Çağlar, Başak Sigorta dönemine göre sigorta komisyonu gelirlerinin 3 kat arttığını bildirdi. Ancak bankacılıkta zorunlu sigorta uygulamaları olduğuna işaret eden Çağlar, sigorta hizmeti başka bir şirketten daha ucuza alınsa bile müşteri protföyüne ilişkin bilgilerin arkasında başka bir banka olan sigorta şirketine aktarılmasının ilerisi için bir risk olduğunu vurguladı. Bu nedenle bir banka ile marka birlikteliği olmayan, sigortacılık tecrübesi ve prim üretimini dikkate alarak, (Birlik Sigorta konusunda olumsuz yanıt aldıktan sonra), Ankara Sigorta ve Güven Sigorta üzerinde durduklarını anlatan Çağlar, tarım sektörünün içinde olması nedeniyle Güven Sigorta ile görüşüldüğünü kaydetti.

Gönülleri bizden yana

Tarım Kredi Kooperatiflerinin Güven Sigorta’nın satışı için teklifleri aldığını hatırlatan Çağlar, "Görüşmeler olumlu sonuçlanmazsa, gönülleri bizden yana" diye konuştu. Başak Sigortanın satılması nedeniyle, Ziraat Bankası’nın aktif hanesine 70 milyon YTL zarar yazıldığını da bildiren Çağlar, "Biz iştirak hissesi çıkışı nedeniyle aktifimize 70 milyon YTL yazdık, özelleştirme İdaresi Başkanlığı 268 milyon YTL gelir elde etti" dedi.

2006’da sigorta şirketlerini satmıştı

ZİRAAT Bankası’nın Başak Sigorta ve Başak Emeklilik’teki hisseleri, 30 Aralık 2004’te ÖİB’ye aktarılmıştı. Başak Sigorta’daki yüzde 56.67 ve Başak Emeklilik’deki yüzde 41 oranındaki ÖİB hisselerinin birlikte satışı amacıyla yapılan özelleştirme ihalesi 2 Şubat 2006’da sonuçlanırken, ihalede en yüksek teklifi 268 milyon dolar ile Groupama International vermişti. Bu arada TKKMB, Güven Sigorta’nın satışı amacıyla düzenlediği ihalede alınan teklifleri değerlendirmeyi sürdürüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle