GeriEkonomi Ziraat Bankası'ndan Berlin'de euro cinsi tahvil ihracı sunumu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ziraat Bankası'ndan Berlin'de euro cinsi tahvil ihracı sunumu

Ziraat Bankası'ndan Berlin'de euro cinsi tahvil ihracı sunumu

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, euro cinsi devlet tahvili ve kira sertifikası ihracının yurt dışında yerleşik yatırımcılar için uzun dönemli yatırım aracı olduğunu belirterek, "Riski olmayan ve euro cinsinden kazanç sağlayan uzun dönemli iyi bir yatırım olarak düşünülebilir. Yurt dışında bu oranda bir getiri elde etmek oldukça zor." dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Türkiye-Almanya Ekonomi Diyaloğu Toplantıları kapsamında, euro cinsi devlet tahvili ve kira sertifikası ihracı ile ilgili sunum yaptı.

Çakar, söz konusu tahvil ve kira sertifikalarının 12 Eylül'de satışa sunulmaya başladığını, yatırım yapmak isteyen bireysel yatırımcıların 12 Ekim'e kadar herhangi bir Ziraat Bankası şubesi veya bankanın internet şubesi üzerinden başvuru yapabileceğini bildirdi.

Söz konusu yatırımların getirisinin yıllık yüzde 2,2 olduğunu belirten Çakar, şunları kaydetti:

"6 ay sonraki getirisini alabilme imkanı var. Euro cinsinden ihraç edilecek senetler bin euro ve katları şeklinde ihraç edilecek. Örneğin, 100 bin euroluk bir yatırımda yıllık getiri 2 bin 200 euro. Yurt dışında yerleşik yatırımcılar için uzun dönemli yatırım aracı. Riski olmayan ve euro cinsinden kazanç sağlayan uzun dönemli iyi bir yatırım olarak düşünülebilir. Yurt dışında bu oranda bir getiri etmek oldukça zor."

Çakar, yurt içi yerleşik yatırımcıların talepte bulunabilecekleri en yüksek tutarın 10 bin euro olduğunu, yurt dışı yerleşik yatırımcılar için ise bir üst sınır bulunmadığını bildirdi.

Amaç, yatırımcı tabanını genişletmek

Euro cinsi devlet tahvili ve kira sertifikası ihracı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yurt içi ve dışında yaşayan yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla başlatıldı.

12 Eylül-12 Ekim 2018 döneminde, 5 hafta boyunca etaplar halinde euro faiz getirili devlet tahvili ve euro kira getirili kira sertifikası ihracı talep toplama yöntemi ile gerçekleştirilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle