GeriEkonomi Ziraat, Bank Asya’yı bitirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ziraat, Bank Asya’yı bitirdi

Ziraat, Bank Asya’yı bitirdi
refid:27050965 ilişkili resim dosyası

ZİRAAT Bankası, Bank Asya’yı satın almak için yaptığı görüşmelerin sonlandırıldığını açıkladı.

Bank Asya ile görüşmeye başladığını resmi olarak açıklamayan Ziraat, görüşmelerin sonuçsuz kaldığını ise resmi olarak duyurdu.

Görüşmeler Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut arasında da polemiğe yol açmıştı. Ziraat’ten yapılan açıklamada, “Bankamız bir süredir katılım bankası kurma çalışmalarını sürdürmektedir” denildi. Bank Asya’nın da yatırımcılarla görüştüğü belirtilen açıklamada, “Söz konusu katılım bankası ile bankamızca da resmi olmayan görüşmeler yapılmış olmakla birlikte; Bank Asya’nın hisselerinin satın alınmasına ilişkin resmi sürecin başlatılmasının bu aşamada bankamız öncelikleri ile uyumlu olmadığı sonucuna varılmış, görüşmelerin bugün itibariyle sonlandırılmasına karar verilmiştir” denildi.

Öte yandan Bank Asya, dün akşam saatlerinde KAP’a yaptığı açıklamada, “Bankamız imtiyazlı hisselerinin satın alınmasına yönelik resmi teklif iletilmesi halinde satış görüşmelerinin başlatılacağı ifade edilmiştir. Söz konusu banka tarafından KAP’ta yayımlanan özel durum açıklamasından, Bankamız imtiyazlı hisselerinin satın alınmasına yönelik görüşmeleri başlatacak resmi bir teklifin yapılmayacağı anlaşılmıştır” dedi. Açıklamada, hisselerinin yüzde 54’ü halka açık olan bankanın mevcut ortaklık yapısı ve yönetimine ilişkin herhangi bir belirsizlik bulunmadığı belirtilerek, “Bankamız olağan bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir” denildi. Reuters’e açıklamayı değerlendiren bir bankacılık analisti, “Bu haberle beraber Bank Asya TMSF’ye bir adım daha yaklaşmış oluyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle