GeriEkonomi ‘Zincir’leri koparttık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Zincir’leri koparttık

‘Zincir’leri koparttık
refid:27915326 ilişkili resim dosyası

2012 yılında ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğunun devreye girmesiyle beraber karda lastiklere takılan zincirlerin kullanımı oldukça azaldı. Zorunluluk öncesi yılda 1 milyon zincir satılırken, 2014’te bu rakam 300 binin altına geriledi. Birçok zincir üreticisi firma da üretimini sonlandırdı.

‘Zincir’leri koparttık
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca hazırlanan ve 8 Kasım 2012 tarihinde zorunluluk haline gelen kış lastiği uygulaması, araç zinciri sektörünü yerle bir etti. Karardan önce yılda 1 milyondan fazla zincirin satılırken, şimdi bu rakam 300 binin altına kadar geriledi. Böylece dünyada pek yaygın olmayan, takması çıkarması oldukça güç olan zincir kullanımı hızla düşmeye başladı. Bu sezon 150 bin civarında zincir sattıklarını ifade eden Konak Zincir Genel Koordinatörü Fatih Güler, zincir satışlarının azalarak devam ettiğini söyledi. Kış lastiğinin devlet politikası olarak öne çıkarılması sonucunda bu durumla karşı karşıya kalındığını dile getiren Güler, zincir satışlarının genellikle Anadolu illerinde devam ettiğini dile getirdi.

‘Zincir’leri koparttık

ÜRETİCİLER KAPATTI

25 yıldır sektörde faaliyet gösterdiklerini belirten Güler, “Bundan 3-4 yıl önce 700 bin adet zincir üretimi gerçekleştirirdik. Şimdi ise üretimi yarıdan daha fazla düşürmek zorunda kaldık. Birçok üretici başka iş kollarına yöneldi. İthalat yapan firmalar kârlılık düştüğü için artık zincir getirmiyor” diye konuştu. Kar kalınlığının yüksek olduğu ya da buzlanmanın yoğun olduğu yerlerde kış lastiklerinin yeterli olmadığını savunan Güler, “Şehirlerarası yollarda hala zincir kullanımı var. Ancak kış lastiği yeterli olur diye zincir kullanmayanlarda oluyor” diye konuştu.

‘Zincir’leri koparttık

KİMLERE ZORUNLU

Türkiye’de tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve ‘A türü yetki belgeleri’ne kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması yasa ile zorunlu tutuldu. Ancak sektör temsilcileri kış lastiklerini sadece ticari araçların değil, tüm araçların kullanması gerektiğine dikkat çekiyor. Trafikte 18.5 milyon araç bulunurken, bunun 9.5 milyonunu binek araçlar oluşturuyor.

KIŞ LASTİĞİ NEDEN ÖNEMLİ

Trafikte güvenli sürüş için kış lastiği seçiminin önemine dikkat çeken uzmanlar, “Yaz lastiklerinde kullanılan kauçuk, +7 derecenin altında tutunma özelliğini kaybeder. Böylece, kış koşullarında performans düşüklüğü ortaya çıkar ve fren mesafesi uzar. Oysa, kış lastiklerinde kullanılan özel kauçuk sayesinde, +7 derecenin altında da lastiğin tutunma özelliği korunarak daha kısa fren mesafesi elde edilir” diyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle