GeriEkonomi Zeytin Adası için henüz projem yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zeytin Adası için henüz projem yok

Uzanlar'a ait Zeytin Adası’nı TMSF’den 15.2 trilyon liraya alan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, adaya turizm yatırımı yapacağını söyledi. Zorlu, ‘Mola verdiğimiz turizm işine böylece döneceğiz ama henüz somut projemiz yok’ dedi.

ZORLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF)ihalesinde 15.2 trilyon liraya satın aldığı Zeytin Adası’na turizm yatırımı yapacağını, ancak şu anda elinde somut bir proje bulunmadığını söyledi. Göcek’in 3.5 mil açığında bulunan 350 dönüm büyüklüğündeki adanın üzerine inşa edilecek tesisin niteliği hakkında hiç bir fikri bulunmadığını belirten Zorlu, ‘Zamanı gelince adanın üzerine inşa edilecek tesisin niteliğinin açıklanacağını bildirdi.

KANUN NEYSE UYARIZ:

Zorlu, adayı zengin Türkler’in tatil cenneti yapmak için satın almadığını da vurguladı. Zorlu, adanın birinci dereceden SİT alanı olup olmadığı, adanın üzerinde inşaat yapılıp yapılamayacağı sorularına ise, ‘Adanın statüsü neyse ona göre davranırız’ yanıtını verdi.

TURİZME ARA VERMİŞTİK :

Zorlu Grubu’nun turizm sektörüyle 1997’de Trabzon’da kurulan Zorlu Grand Hotel ile tanıştığını hatırlatan Ahmet Nazif Zorlu, sonraki yıllarda herhengi bir turizm yatırım yapmadıklarını, Zeytin Adası’na yapılacak yatırımın 1997 yılından yapılan yatırımın devamı niteliğinde olacağını bildirdi.

TURİZM POTANSİYELİ BÜYÜK:

Türkiye’nin çok yüksek turizm potansiyeli bulunduğunu belirten Ahmet Nazif Zorlu, şunları söyledi: ‘Türkiye, Akdeniz çanağında turizm potansiyeli en yüksek ülke olarak gösteriliyor ve artan istikrar, gelişen turizm kültürü ve endüstrisi ile birlikte sektörün önünün çok açık olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, turizmin gelişmesi Türkiye’nin kendini tüm dünyaya doğru bir şekilde anlatması için de büyük önem taşıyor. Çok sayıda sektör turizmden olumlu etkileniyor.’

İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ:

Zeytin Adası’nı satın alırken Türkiye’nin istihdam sorununu da göz önünde bulundurduklarını belirten Zorlu, finans ve sanayi alanında gösterdikleri performansı turizm sektöründe de sürdürmek istediklerini ifade etti.

12 ADADA TEK:

TMSF tarafından geçen yıl kasım ayından bu yana dört kez satışa çıkarılan ancak alıcı bulmayan Zeytin Adası için önceki gün gerçekleştirilen beşinci ihalede, Zorlu Grubu 15 trilyon 250 milyar lira teklif vererek adanın yeni sahibi olmuştu. Zeytin Adası 12 adalar içinde özel mülkiyet olan tek ada olma özelliğini de taşıyor.

Malzemeler ayrıca satılacak

TMSF’nin, Uzanlar’a yönelik operasyonda el koyduğu ve ihaleyle Zorlu Grubu’na sattığı Göcek’teki Zeytin Adası’nda bulunan malzeme ve eşyanın satışı için yeni ihale açılacak. Göcek’teki Zeytin Adası daha önce 16 trilyon lira üzerinden dört kez satışa çıkarılmasına rağmen alıcı bulamamıştı. Adada Kemal Uzan, oğulları Cem ve Hakan Uzan’a ait binalar, bekçi evi, mutfak ve çamaşırhanelerde 2 trilyon liralık eşya bulunduğu, Ahmet Nazif Zorlu’nun adadaki malzemeleri ve eşyayı beğendiği ve büyük bir olasılıkla eşyalar için yapılacak satışa da gireceği belirtildi. TMSF yetkilileri, Zorlu Grubu’nun, 15 gün içinde ada için vermeyi taahhüt ettikleri bedeli yatırmaları gerektiğini belirterek, ‘Bu para yatırılıp teslimat yapılıncaya kadar adanın korumasını TMSF yürütecek. Zeytin Adası’nın yeni sahipleri, adada hiçbir şekilde inşaat yapamayacak, tadilat da izne tabi olacak’ dedi. Uzan Grubu’nun, adanın satış bedelinin düşük, ayrıca halen 2B nedeniyle mahkemelik olmasını gerekçe gösterip satışa itiraz edebileceği, yürütmeyi durdurma istemiyle dava açabileceği kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle