GeriEkonomi Zeybekci: Moody’s seni ciddiye almıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zeybekci: Moody’s seni ciddiye almıyoruz

Zeybekci: Moody’s seni ciddiye almıyoruz
refid:27019092 ilişkili resim dosyası

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’sin Türkiye ile ilgili dokuz endişe belirttiğini dile getirerek, “Bir tanesi Türkiye’nin ekonomisi ile ilgili değil. Onun için biz onlara, ‘sizin yaptığınız bu yorumları biz ülke olarak ciddiye almıyoruz’ diyoruz” dedi.

Denizli’de Geleneksel Kaledavaz Yağlı Pehlivan Güreşleri ve Biber Festivali’nin açılışında, üreticilerin biberlerini inceleyen Bakan Zeybekci, Türkiye’nin IMF’yi yöneten 10 ülkeden biri haline geldiğini belirterek şöyle devam etti:

‘HAYIR’ BEKLEMİYORUZ

“Türkiye artık vatandaşlarının, dostlarının ve kardeşlerinin gurur duyduğu bir ülke haline gelmiştir. Türkiye’nin bu kutlu yürüyüşü maalesef birilerini kıskandırmaktadır. Çünkü, eskisi gibi bu ülkede vergi gelirlerinin toplamı 100 iken 115 lirası faize gitmiyor. Eskisi gibi bir yerlere el açıp, onların önlerinde diz kırıp birilerine ‘eyvallah’ etmiyoruz. Bu ülke tarihinin en önemli seçimini yaparken seçimlerden önce Türkiye ile ilgili bir kredi derecelendirme kuruluşu, açıklama yapma gayreti içinde idi. Bizde ‘onlardan bir hayır beklemiyoruz. Türkiye ile ilgili pozitif bir açıklama beklemiyoruz’ dedik.”

CARİ AÇIK DÜŞTÜ

Cari açığın geçen yıla oranla yüzde 35, dış ticaret açığının yüzde 30 azaldığını, işsizliğin yüzde 8.8’e düştüğünü hatırlatan Nihat Zeybekci, şöyle konuştu: “Amerika’da yerleşik bir kredi derecelendirme kuruluşu; seçimler bitmiş, bu millet bir demokrasi zaferi ilan edilmiş, diyor ki, ‘Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili siyasi istikrarsızlık devam etmektedir.’ Türkiye’nin sağladığı ekonomik performansla, ekonomik başarılardan bir zerre dem vurmuyor. ‘2015 seçimleri ne olacağına bakalım’ diyor. 2015 seçimleri gelse ‘2019’ diyeceksin. Senin niyetin başka, biz seni biliyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle