GeriEkonomi Zeybekci: IMF’ye zerre ihtiyacımız yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zeybekci: IMF’ye zerre ihtiyacımız yok

Zeybekci: IMF’ye zerre ihtiyacımız yok

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitlemesiyle ihracatçının Türk Eximbank nezdindeki 2.6 milyar dolar ve diğer bankalar da ilave edildiğinde toplam 3.4 milyar dolar civarındaki ödemelerini sabit kurdan yapabileceğini belirtti. Zeybekci, ihracatçıyı kur oynaklığına karşı koruyacak önlemler alındığına işaret etti.

Zeybekci, Alman basınında yer alan Türkiye'nin IMF'ye borç için başvurabileceği yorumlarına ilişkin ise “Şu anda Türkiye'nin bunu gerektirecek zerre miktarda bir durumu yok. Almanya belki başvurabilir de Türkiye'nin şu anda öyle bir derdi yok. Borçlanma yapılarına baktığımız zaman, kamu borçları, kamu borçlarının milli gelire oranı, bunlara baktığımız zaman Avrupa'nın 28 ülkesinin 25'inden daha iyiyiz. Diğerlerinin böyle bir sıkıntısı varsa onları bilemeyiz ama Türkiye'nin böyle bir şeyi yok. Onların duası kabul olmayacak inşallah” diye cevap verdi.

Zeybekci, imar affı düzenlemesiyle ilgili bir soru üzerine ise imar affı gerçekleştikten sonra çok sert tedbirler alınacağını, artık kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceklerini, cezai tedbirleri buna göre düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle