GeriEkonomi Zenginler de serbest eczaneye koştu, SSK’nın açığı 4.5 katrilyon arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zenginler de serbest eczaneye koştu, SSK’nın açığı 4.5 katrilyon arttı

SSK Başkanı Sait Ersoy, hastane devri ve serbest eczanelerin SSK’lılara açılmasıyla birlikte, hizmet alımının kolaylaşması üzerine, bugüne kadar SSK Sağlık Yardımı almayan zenginlerin de sağlık ve ilaç yardımı almaya başladıklarını belirterek, ‘Yaklaşık 4.5 katrilyon lira (4.5 milyar YTL) ek ilaç maliyeti bekliyoruz’ dedi.

HÜKÜMET’in SSK hastanelerini Sağlık Bakanlığına devretmesi ve serbest eczanalerin SSK’lılara da açılmasıyla birlikte, bu kurumun ilaç maliyetleri patladı. SSK Başkan Vekili Sait Ersoy, sadece ilaçtaki ek maliyetin 4.5 katrilyon lira (4.5 milyar YTL) gerçekleşeceğini öngördüklerini bildirdi.

İlaç maliyetindeki bu patlama sosyal güvenlik açığının da ‘patlaması’na yol açacak. Bu durumda 2005 yılı bütçesinde 22 milyar YTL olarak öngörülen sosyal güvenlik açığının 30 katrilyona yaklaşması anlamına geliyor. Sosyal güvenlik açığı ise bütçe açığının artması ve makro ekonomik dengelerin bozulması sonucunu doğuracak.

‘İYİ YIL’ 2004’TE BİLE ŞAŞTI:

2004 yılı sosyal güvenlik açığı bütçede 16.6 katrilyon öngörüldüğü halde, alınan bütün önlemlere ve ekonomideki bir takım olumlu gelişmelere karşın, 19 katrilyon lira olarak gerçekleşmişti.

İlaç maliyetindeki bu ‘önceden hesaplanmayan’ artışın patlatacağı sosyal güvenlik açığının, Hazine’nin hesaplarını alt üst edebilecek boyutlara ulaşabileceği belirtiliyor.

REÇETE BAŞI ARTIŞ

SSK: Başkan Vekili Ersoy, hastane devri ve serbest eczanelere açılmayla günlük reçete adedini 300 bin öngördükleri halde, bu rakamın 350 bine ulaştığını, reçete başı maliyetin de 30 YTL’den 43 YTL’ye çıktığını duyurdu. Ersoy, hastaneler SSK’da iken bir hekimin günde ortalama 40-50 hasta muayene ettiğini, devirden sonra ise daha çok döner sermaye payı almak isteyen hekimlerin günlük muayene sayılarını katladıklarını söyledi. Ersoy, ‘Ok Meydanı Hastanesi’nde bir hekimin günde muayene ettiği hasta sayısının 150’ye çıktığını öğrendim. Tabi, bu çok büyük artış, başta ilaç olmak üzere sağlık giderlerimizi de artıracak’ diye konuştu.

ZENGİNLER DE GİTMEYE BAŞLADI:

Ersoy, devirden ve serbest eczanelere açılmadan önce üst düzey yöneticilerin ve varlıklı kesimlerin SSK hastanelerine pek gitmediklerini ve ilaç da almadıklarını savundu. Yeni dönemde ise bu kesimin de ‘SSK’lı olarak’ hastaneye gitmeye ve ilaç almaya başladıklarını gözlediklerini anlatan Ersoy, ‘Biz bunlardan rahatsız değiliz. Elbette, primini ödeyen, hak eden sağlık ve ilaç yardımını alacak. Ancak, hakkı olmayanlar giderse; bunun faturası bize çok ağır olur’ dedi.

SSK’lı çiftlerin tüp bebek tepkisi

SAĞLIK Bakanlığı’nca 2 ay önce Emekli Sandığı ve Bağkur’a bağlı dar gelirli çiftlerin tüp bebek masraflarının zorunlu sağlık sigortası kapsamına alınıp, SSK’lı çiftlerin kapsam dışında bırakılması, sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi.

Avrupa Parlamentosu’nda Dünya Hasta Liderleri içindeki 5 kişilik dünya heyetinde Türkiye’yi temsil eden Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) üyeleri, SSK’lı çiftlerin uygulama dışında tutulmasının haksızlık olduğunu açıkladılar. ÇİDER üyeleri, konuyu önümüzdeki günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gündemine taşıyacaklar.

Normal yolla çocuk sahibi olamayan çiftlere danışmanlık yapabilmek için bilgilendirme toplantısı düzenleyen ÇİDER’in Başkanı Sibel Tuzcu, ‘Toplumun büyük bir kesmini kapsayan ve en fazla vergiyi veren SSK mensuplarının tüp bebek konusunda yalnız bırakılması haksızlıktır’ dedi. Toplantı sonunda yapılan çekilişte, dernek üyesi iki çift ücretsiz ilaç ve tüp bebek tedavisi kazandı.

Reçete kontrolünün kolayı bulundu

TBMM Genel Kurulu’ndan yasalaşan değişiklikle, büyük bir sorun olan reçete kontrolüne kolaylık getirildi. Buna göre, SSK’ya sağlık hizmeti veren kuruluşların reçetelerinin sadece yüzde 5’i ile yüzde 10’u arasında bir miktarı ‘örnekleme yöntemi’ ile kontrol edilecek.

Bu kontrol sonucunda, faturalarda şişirme veya yanlışlık sonucu geri istenen ödeme miktarı, örneğin toplamın yüzde 10’u ise bu oran o kurum faturaların yüzde 100’üne teşmil edilerek mahsuplaşma yapılacak. Böylece, hizmet alan ve hizmet veren açısından ‘büyük bir sorun’ olan reçete denetimine pratiklik ve hız kazandırılmış olacak. SSK Başkanvekili Sait Ersoy, ‘Bu yasal değişiklikle itirazlar azalacak, zamandan ve işgücünden tasarruf edilecek. Ayrıca, denetlenemediği için fatura bedellerinin ödenmesinde yaşanan gecikmeler de aşılabilecek’ dedi. Ersoy, bir başka çalışmayla da, büyük kentlerdeki büyük hastanelerden başlamak üzere, SSK’nın hizmet satınaldığı hastanelerin bilgisayar ağlarını, SSK’nın merkez bilgisayarına bağlayacaklarını, böylece hizmet alanların ‘müstehak olup olmadıklarını’ merkezden denetleme olanağına kavuşacaklarını bildirdi. Ersoy, ‘Müstehak olmayan sigortalının masraflarını, işverenine rücu edeceğiz’ diye ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle