GeriEkonomi "Zayıf bir Yunanistan istemiyoruz"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Zayıf bir Yunanistan istemiyoruz"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Yunanistan'da yaşanan ekonomik krizle ilgili olarak, "Biz yanı başımızda ekonomik bakımdan zayıf bir Yunanistan istemiyoruz" dedi.

Bakanlıktaki basın toplantısında Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik krize Türk Dışişleri Bakanlığının bakış açısının sorulması üzerine sözcü Özügergin, "Artık devir değişti en azından ekonomik bağlamda ülkeler arasındaki paravanlar kalktı. Komşuluk ilişkileri de buna bağlı olarak değişti. Komşunuzda çıkan yangın sizi daha yakından etkileyebiliyor" dedi.

Ekonomilerin artık iç içe çalıştığı bir döneme girildiğini kaydeden Özügergin, "Birlikte batacağız veya birlikte çıkacağız" diye konuştu.

Bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina seyahati öncesinde, dün TBMM'de yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi hazırlık toplantısını hatırlatarak, "Bu toplantıda Türkiye'nin Yunanistan'a bir nakdi yardım paketi gündeme geldi mi?" sorusu üzerine, Özügergin böyle birşeyin gündeme gelmediğini söyledi.

Özügergin, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın uzun yıllar Türk ekonomisinin direksiyonunda oturarak, bankacılık ve finans sektörünün sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasında ve küresel ekonomik krizi komşu ülkelere göre daha hafif atlatmasında etkisi olduğunu belirterek, "(Ali Babacan'ın) tecrübelerimizi aktarması dahi önemli bir katkı olur. Dünkü toplantıda yardım konusu gündeme gelmedi" diye konuştu.

İki ülke ilişkilerinde 1-2 hafta içinde yeni bir sayfa açılacağını belirten Sözcü, dünkü toplantıda Yunanistan ile anlaşma metinlerinin neler olabileceği konusunun gündeme geldiğini belirtti.

Özügergin, Başbakan Erdoğan'ın Atina ziyaretinden birkaç gün önce teknik ekiplerin Yunanistan'a giderek çalışmalarda bulunacağını, aynı şekilde Yunanistan tarafında da görüşmeler için hazırlıkların sürdürüldüğünü bildiklerini ifade etti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle