GeriEkonomi Zarardan sorumlu değilim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zarardan sorumlu değilim

Emlakbank Genel Müdürü Erdin Arı, Emlak Menkul Değerler A.Ş.'ye kullandırılan kredinin, bankacılık mevzuatı ve bankacılık teamüllerine uygun olduğunu belirtti. Arı, Emlak Menkul yöneticilerinin faaliyet konuları ile ilgili yönetmeliklere uymamasından kaynaklanan zarardan sorumlu tutulamayacağını bildirdi.

Arı, dün yaptığı yazılı açıklamada bankanın yüzde 50 hissesine sahip olduğu Emlak Menkul Değerler A.Ş. hakkında banka müfettişleri ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından inceleme yapıldığını hatırlattı. Bu inceleme sonucunda 1998 yılında Emlak Menkul Değerler A.Ş.'nin, yöneticileri tarafından SPK mevzuatına aykırı olarak yapılan işlemler ve o dönemde yaşanan global kriz neticesinde mali darboğaza girdiğini belirtti. Bu yüzden faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğuna dikkat çeken Arı, bankanın yaptığı inceleme sonucunda şirket genel müdürü, sorumlu personeli ve yönetim kurulu üyelerini değiştirdiğini ifade etti. Mevzuata aykırı hareket ettikleri saptanan şirket yöneticileri hakkında suç duyurusunda da bulunduklarını kaydeden Arı, şirket borçluları hakkında yasal takiplere başladıklarını ve oluşan zararın sigorta şirketinden tanzim edilmesi için gerekli işlemlerde bulunduklarını belirtti. Arı açıklamasına şöyle devam etti:

‘‘Bankamız Yönetim Kurulu kararı ile bankacılık mevzuatına ve bankacılık teamüllerine tamamen uygun olarak kullandırılmış olan kredi nedeniyle, şirket yöneticilerinin faaliyet konuları ile ilgili yönetmeliklere uymamasından kaynaklanan zarardan, ana pay sahibi kurumun Yönetim Kurulu Başkanı'nın şahıs olarak sorumlu tutulması yadırganacak bir davranıştır. Ayrıca şirket yöneticilerinin söz konusu mevzuata aykırı işlemlerden dolayı bankamız gerekli tedbirleri alarak ilgililer hakkında suç duyurusunda da bulunmuştur. ’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle