GeriEkonomi Zaim: Tüketici akıllı, ‘bindir-indir’ yaparak kimseyi kandıramazsınız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zaim: Tüketici akıllı, ‘bindir-indir’ yaparak kimseyi kandıramazsınız

Zaim: Tüketici akıllı, ‘bindir-indir’ yaparak kimseyi kandıramazsınız
refid:12871491 ilişkili resim dosyası

Ayakkabı sektöründe yaşanan indirim ve indirimleri protesto eden gazete ilanlarının, düzensiz indirimleri çözmek yerine kaos yaratacağını belirten Türk deri sektörünün duayeni Ümit Zaim’den “Sadece uyuzumuzu kaşırız’ ancak hiçbir yere varamayız. Bir araya gelip sektör düzenlemeleri kendi yapsın. İstediğiniz kadar fiyat bindirin indirin tüketici çok akıllı, kandıramazsınız” dedi.

AYAKKABI markaları arasında başlayan indirim kavgasına bir değerlendirme de, Türk deri sektörünün duayeni, Derimod Yönetim Kurulu Başkanı ve Deri Tanıtım Grubu (DTG) Kurucu Başkanı Ümit Zaim’den geldi. ‘Önce fiyatı bindirip sonra sanal indirim yapıyorlar’ iddiasındaki bazı markalar bir araya gelerek gazete ilanları vereceğini açıklarken, başka bir grup da kaliteli markaların daha uygun fiyatlı hale gelmesiyle, Çin’den ucuz mal getirip yüksek fiyatla satanların pazar payı kaybetmesiyle bu tür iddialarda bulunduğunu dile getirdi. Ümit Zaim, tüketiciye ‘kanmayın’ mesajı veren protesto ilanlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Ben 35 yıllık meslek hayatımdaki tecrübeme güvenerek size çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, Türk halkının sağduyusuna sonsuz güvenmek lazım. Siz istediğiniz kadar fiyat bindirin indirin tüketicimiz o kadar akıllı, sağduyulu ve o kadar seçicidir ki, onları kandırmak mümkün değil.”

Tavır almak kaos yaratır

Ayakkabı sektörünün erken ve zamansız indirimlerle ilgili büyük bir sorun yaşadığını ve aslında sorunun tüm giyim sektörü için geçerli olduğunu belirten Ümit Zaim “Kısa sürede çözüm bulunamazsa bu sürecin herkese zarar vermesi kaçınılmazdır. Sorunun çözümünün sektörün oyuncuları olarak kendi içimizden çıkması gerektiğine inanıyorum. Bu yaşanan sorunu çözmek için sektör temsilcilerinin acil olarak bir araya gelip bir regülasyonla indirim tarihlerini belirlemesi yerinde olacaktır” dedi. Bu işi tüm sektörü kucaklayacak Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler (AMPD) ve Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) gibi bir sivil toplum örgütünün bunu yapmasının daha da iyi olabileceğine değinen Zaim, “Bazı firmaların regülasyon çalışmalarında rol almak yerine tavır almayı tercih etmesi, büyük bir kaos ortamını tetikleyebilir. Bunu yapıcı bir yaklaşım olarak değerlendirmek ne yazık ki mümkün değil” diye konuştu. Zaim ,“Gelişmiş ülkelerde bu tip uygulamaları özel sektör bir araya gelerek kendileri belirler. Maalesef bizim gibi ülkelerde bu düzenlemeler devletten ya da resmi otoriteden beklenir” dedi.

Uyuzumuzu kaşırız

ÜMİT Zaim, “İlan ile belki ‘uyuzumuzu kaşırız’ ancak hiçbir yere varamayız” dedi. DTG’nin kurucusu ve eski başkanı olarak bunu yaşadığını hatırlatan Ümit Zaim şöyle devam etti: “Sektör bir araya geldiği zaman çözülemeyecek sorun yok. Gelin hepimiz elimizi taşın altına koyalım. gerekirse ben tüm meslektaşlarımın tek tek kapısını çalmaya hazırım. Ben Türk ayakkabı sektörünün sorunlarının çözümüne sağduyulu yaklaşabilecek, çözümleri kendi içinden çıkarabilecek ve bu çözümleri hayata geçirebilecek bir olgunlukta olduğuna inanmak istiyorum.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle