GeriEkonomi "Yüzde 20 hedefimiz rahatlıkla tutar"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Yüzde 20 hedefimiz rahatlıkla tutar"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eylül ayı enflasyon rakamlarının, yıl sonunda hedeflenen yüzde 20'nin rahatlıkla tutturulabileceğini gösterdiğini bildirdi.

Unakıtan, Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Unakıtan, enflasyondaki düşüşün ülke için önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

''Faizlerin inmesinin sebebi de enflasyonlar oluyor. Bu yılki hedefimiz yüzde 20. Bunu rahatlıkla yakalayacağız. Belki daha da aşağılara inebilecek. 2004 yılında da yüzde 12'ye inmesini düşünüyoruz. Ondan sonraki yıl da artık tek haneli enflasyon rakamlarını inşallah göreceğiz. Enflasyon indi diye seviniyoruz fakat buna rağmen Avrupa içinde enflasyonu en yüksek ülkeyiz. Daha yapacağımız, önümüzde gideceğimiz yolumuz var. Hükümet olarak aynı politikalara rehavete kapılmaksızın devam edeceğiz.''
   
ABD KREDİSİ
   
Bir gazetecinin Dışişleri Bakanı'nın ABD'den alınan kredinin gerekirse kullanılmayacağını ifade ettiğini belirterek, ''Kredinin kullanılmaması ekonomiyi nasıl etkiler?'' diye sorması üzerine Unakıtan, şunları kaydetti:

''Hayır, etkilemez. Çünkü biz bu gelecek yardımı bütçemize koymadık. Tamamen bütçe dışı gelen bir kredi. Türkiye olarak da talep ettiğimiz bir kredi değildi. ABD ve onun başkanının öngördüğü bir kredi olarak bize verildi.''

Türkiye'nin bu krediyi alması durumunda borçlarını ödemede, yeniden yapılandırmada kullanacağını belirten Unakıtan, borçları GSMH'ye oranını yüzde 60'lara çekmek istediklerini ifade etti.

Unakıtan, ''Geldiğimizde bu yüzde 90'ın üzerindeydi, bugün yüzde 70'ler seviyesine gelmiştir. Bu giderek daha da azalacak. Bunun bir manası vardır. Hazine daha az borçlanırsa bankalardaki paralar daha fazla özel sektöre kayacaktır, özel sektöre daha fazla kredinin gitmesi daha fazla Türkiye'nin kalkınması, ekonominin önünün daha fazla açılması demektir. (Kredi) olursa iyi olur, olmazsa... olmazsa da olur'' diye konuştu.
   
''SAYIN BAYKAL'A BUNLAR YAKIŞMIYOR''
   
Bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın hükümetin Ağustos ayı bütçe rakamlarında SSK ve Bağ-Kur borçlarını göstermediğini, bu nedenle rakamların inandırıcı olmadığını söylediğini belirtmesi üzerine Unakıtan, devlet bütçesinin ciddi bir iş olduğunu vurguladı.

Unakıtan, devamla şunları söyledi:

''Devlet bütçesi öyle hesap oyunlarıyla idare edilmez. Kamunun bütün hesapları gayet açık, net ve şeffaf biçimde zaten her ay internet sitesinde yayınlanıyor.

Sayın Deniz Baykal ikide bir bütçe hakkında konuşuyor. Biliyorsunuz liderlerin konuşmalarını yanındaki kurmayları hazırlar. Devlet bütçesinin tekniğini yanındaki kurmayları bilmiyorsa lütfen onları uyarsın, onlar biraz daha bilgi sahibi olarak bilgilendirsinler, yoksa Sayın Baykal'a bunlar yakışmıyor.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle