GeriEkonomi Yüzde 2 faiz keserim nemayı peşin öderim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüzde 2 faiz keserim nemayı peşin öderim

Ziraat Bankası, tasarruf teşvik hesabı sahiplerine, 'içerdeki' nemalarını rehnederek ortalama 1.5 milyar lira ve 18 ay vadeli tüketici kredisi verecek. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, "Bu projeyle 1.5-2 katrilyon liralık bir talep bekliyoruz" dedi.

ZİRAAT Bankası, isteyen tasarrufu teşvik hesabı sahiplerine, "içerideki" toplam nema ödemelerini rehnederek, ortalama 1.5 milyar liraya kadar bireysel kredi verme uygulaması başlattı. Nüfus cüzdanı ve Çalışanları Tasarrufa Teşvik Hesabı (ÇTTH) kartıyla, herhangi bir Ziraat Bankası şubesine başvuranlar, 18 ay vadeli, yüzde 2 aylık faizli, kefilsiz ve başka bir teminat aranmaksızın kredi kullanabilecek.

4.9 MİLYON KİŞİ:

Toplam 4.9 milyon kişiye nema ödemesi yapan Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamada, çalışan kesimden gelen yoğun talep üzerine bu uygulamanın başlatıldığını belirtilerek "Kullanılacak kredi tutarı, faiz ve masraflar, şahısların kalan nema alacaklarından fazla olamayacaktır" denildi.

1.5-2 KATRİLYON LİRA:

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, nemayı teminat kabul ederek kredi verme uygulamasından 1.5-2 katrilyon lira düzeyinde bir talep beklediklerini söyleyerek, "Bütçemize göre hareket edeceğiz. Şu anda geride kalan toplam nema ödememiz 6.8 katrilyon lira. Bu tutarın tamamı kredi için bize gelirse kabul edemeyeceğiz tabii ki" diye konuştu. Çağlar, deneme amaçlı olarak yaptıkları test uygulamasına büyük ilgi geldiğini ve 2.6 trilyon liralık kredi verdiklerini söyleyerek, sistemin işleyişi ile bilgi verirken, sorularımızı da şöyle yanıtladı:

HER DİLİMDE 9.4 MİLYON ÖDEME:

Ziraat Bankası halen, her dilimde 9 milyon 400 bin kişiye, dilim başına ortalama 250 milyon liradan toplam 1 katrilyon 25 ile 1 katrilyon 70 trilyon lira arasında ödeme yapıyor. Bu yıl mart, haziran, eylül ve aralık olmak üzere dört ödeme dönemi var. Hesap bunun üzerine kuruldu. Dilim başına 250 milyon lira ödendiğinden, altı taksitte, toplam 1.5 milyar lirayı aşmayacak kadar anapara ve faiz çerçevesinde nakit kullandırılacak.

SİSTEME KATKISI NE:

Kullandırılacak kredilerin büyük bir kısmının, birikmiş kredi kartı borçlarının kapatılmasında kullanılacağı öngörülüyor. Şu anda sektörde kişibaşına düşen problemli kredi kartı tutarı 875 milyon lira. Ziraat Bankası'nda bu rakam ortalama 250 milyon lira civarında. Bu kredinin bankacılık sistemine de katkısı var. Yüksek faizle borçlanıyan kredi kartı borçları kapatılabilir. Bu bir enerji boşalması sonucunu da getirebilir. Aslında biz bunu geçen yıl için düşünmüştük. Ancak cari açık endişesi dolayısıyla ertelemiştik.

ELEŞTİRİ OLMAZ MI:

Çağlar, "Kamu bankası olma avantajını kullanarak rekabeti bozma eleştirisiyle karşılaşmaktan korkmuyor musunuz?" sorumuza, şu yanıtı verdi: "Eleştiri olacağını sanmıyoruz. Bu işin başında 30 milyon A4 kağıt evrak çuvallara konulmuş, 350 personel aylarca uğraşmıştı. Şubelere hücum edildi. Eleştirecek olanlara nema ödemelerinin operasyonel yükünü bütün sıkıntılarıyla birlikte o bankaya aktarmaya razıyım."

Tüketimi patlatmaz

ZİRAAT
Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, nema kredisinin tüketimi patlatıp patlatmayacağı sorusuna şu yanıtı verdi: "Hayır sanmıyoruz. 1.5 milyar lira, tüketimi hızlandıracak bir büyüklük değil. Ona bakarsanız, piyasada 20 ay vadeye varan beyaz eşya ve televizyon satılıyor."

Kredi başvurusunda ne gerekiyor?

Kimlik

Tasarruf Teşvik Numarası

TC Kimlik No.

Nema kullanılan krediyi geçerse fark ödenecek

ZİRAAT
Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, "Nema rehinli kredinin vatandaşa ne kárı var?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Vatandaş, 18 ay daha beklemeden neması karşılığında kredi alabilecek. Biz zaten bizden maaş alan memurlara bir kefil getirmeleri kaydıyla 5 maaş kredi kullandırıyorduk. Şimdi kefilsiz tüketici kredisi kullanma imkanı sağlıyoruz. Dönem sonuna gelindiğinde nema taksitleriyle kredi de kapanmış olacak. Örneğin, içerde toplam 1.5 milyarlık nema alacağı varsa, bunu altı taksitte almak yerine, yaklaşık 1 milyar 250 milyon lira kredi olarak alacak. Her üç ayda bir kredi geri ödemesi, nema taksitleriyle otomatik olarak yapılacak. 18 ayın bitiminde, enflasyon artışından nemaya yansıyan bir artış varsa, o fark da kendisine ödenecek. Bu kredilerin büyük bölümünün kredi kartı borçlarının kapatılması için kullanılacağını öngörüyoruz."

'Nema rehinli kredi' alan yüzde 26 faiz ödeyecek

Bugünden itibaren, geride kalan ortalama 250'şer milyon liralık altı taksit nema üzerinden, toplam 1.5 milyar lira için kredi kullanmak isteyen bir kişi, bu tutarın yüzde 78'ini kredi olarak alabilecek.

Bu örnekten yola çıkarak, "içerde" 1.5 milyar liralık neması bulunan bir kişi, kredi kullanmak istediğinde, kendisine 1 milyar 150 milyon lira bireysel kredi verilecek. Hak sahibi, 18 aylık vadede toplam 350 milyon lira faiz ödemek zorunda kalacak.

Banka yetkilileri, aylık yüzde 2'lik faizin, toplam maliyetinin, kredi başvurusunun yapılacağı güne göre değişeceğine dikkat çekiyor. Nema teminatlı bireysel krediyi, altı nema üzerinden kullanmak ile dört nema üzerinden kullanmanın, faiz maliyetini de değiştireceğini vurgulayan yetkililer, bir başka örnek üzerinden de "Krediyi dört nema taksidi kalan bir kişinin, her bir nema taksidi tutarı 297 milyon liraysa, bu kişi 1 milyar lira kredi kullanabilecek" dedi.

Yetkililer, aylık yüzde 2 faizin, bileşik faizinin yıllık yüzde 26'ya karşılık geldiğini belirtti. Kredi işlemleri sırasında, kredi başına hayat sigortası vb. masraflar için 40-50 milyon liralık bir masraf olabileceği belirtiliyor.

Ziraat'ın 40 milyon dolar kárı olacak

ZİRAAT Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, nema kredisinin Ziraat Bankası'na sağlayacağı katkıyı şöyle anlattı: "Her nema döneminde 4.9 milyon ödeme yapılıyor. Bunun 1.6 milyonu kurumsal ödemeler, 2.7 milyonunu ise şahısların bizzat şubeye gelerek nemasını alması biçiminde gerçekleşiyor. 2 milyon 700 bin kişiye beş taksitten hesaplandığında tam 13.5 milyon kez işlem yapılacak anlamına geliyor. Her bir işlemin bize maliyet 2.95 dolar. Bu işten Ziraat Bankası'nın 40 milyon dolar operasyonel kárı olacak. İkincisi ise kuyruklar. 1.5 katrilyon lira kar etmemize rağmen hala şubelerin yoğunluğu ve kuyruklarla anılıyoruz. Yaptığımız iş, elde ettiğimiz başarılar, kuyrukların gölgesinde kalıyor. Tamamen kalkması mümkün olmasa da bunu bir nebze olsun azaltmayı umuyoruz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle