GeriEkonomi Yüzde 10 belirsizliği ilaç sıkıntısı yarattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüzde 10 belirsizliği ilaç sıkıntısı yarattı

İlaçta yapılacak yüzde 10'luk indirimin sektörde nasıl paylaştırılacağının netlik kazanmaması eczanelerde bazı ilaçların bulunmamasına yol açtı. Birçok eczanede yerli ilaç bulunmuyor, eczacılar şimdilik stoklardaki ilaçlarını kullanıyor.

Eczanelerde, kalp, tansiyon ve şeker hastalarının tedavisinde kullanılan bazı hayati ilaçların yanı sıra öksürük şurubu, hazımsızlıkilacı, guatr, antialerjik ilaçlar ve antidepresan ilaçlar da bulunamıyor.

Eczanelerinde ve ilaç depolarında bulunmayan ilaçların listesini yapan eczacılara göre, mantar, migren, parkinson, gut, hormon, hemoroid, hazımsızlık, kalp romatizması tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, kortizon iğne, kulak damlası, vücuttaki fazla suyu atmak içinkullanılan tabletler, kalp romatizması tedavisinde kullanılan ilaçlar,beyin damarlarını açmak için kullanılan bazı ilaçlar ile bazı antibiyotikler de piyasada yok.

Eczacılar, bulamadıkları ilaçları depolardan isterken, depodan da ilaçların olmadığı yanıtını aldıklarını belirtiyorlar. Eczacılar, 15 Ocak'tan bu yana bazı ilaçların bulunamadığını, kendi stoklarıyla idare etmeye çalıştıklarını belirterek, stokların kısa sürede tükeneceğini vurguladılar. Eczacılar, bulunmayan ilaçları liste haline getiriyor.

Depocular ise ilaç fiyatlarında yaşanan belirsizlik nedeniyle firmaların kendilerine ilaç vermediğini savunuyor. Firmaların ve depocuların, yerli ilaç fiyatlarındaki belirsizlik giderilene kadar ilaçları piyasaya sürmek istemedikleri ve sakladıkları da ileri sürülüyor.

YÜZDE 10'NUN ADİL PAYLAŞTIRILMASI

TEB Başkanı Mehmet Domaç, yerli ilaçta yüzde 10 iskontonun kaldırılması konusunda, bu indirimin nasıl karşılanacağı ile ilgili tüm tarafların katılımı ile bir çalışma grubu oluşturulduğunu ve grubun çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Yerli ilaçtan kaldırılan yüzde 10'luk payın, yüzde 7 üreticilerden, yüzde 2 depoculardan ve yüzde 1 eczacılardan kesilmesi yönünde bir öneri bulunduğunu belirten Domaç, ancak bunun henüz netlikkazanmadığını söyledi. Domaç, yüzde 10'luk indirimin taraflar arasındaadil olarak bölünmesinin Perşembe günü kesinleşebileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, belirsizliğin Bakanlığa bağlı bir konu olmadığını belirterek, yüzde 10'luk indirimin taraflar arasında adil olarak bölünmesinin İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü kontrolünde, üreticiler, depocular ve eczacıların alacağı bir karar olduğunu vurguluyor.

KEPENK KAPATMIŞLARDI

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, ekonomik şartları gözönünde bulundurarak, 14 yıldır yerli üretime uygulanan yüzde 10'luk iskonto payının düşürülerek, ilaç fiyatlarının bu oranda aşağı çekileceğini bildirmişti.

Bakan Durmuş'un bu kararı üzerine eczacılar 1.5 gün süreyle kepenkkapatma eylemi yapmış, daha sonra yetkililerle yapılan görüşmeler sonunda, yüzde 10'luk iskontonun sektördeki ilgili kuruluşlar arasındapaylaştırılmasına karar verilmişti.

YÜZDE 10 İNDİRİM NEYİ İÇERİYOR?

Sağlık Bakanlığı'nın, 15 Ocak'tan itibaren geçerli olan ve ilaçta fiyat oluşum şekline dokunmadan yapılan yeni uygulamasına göre, eskiden firma, yerli ilaç fiyatını ''iskonto, indirim ve iadeleri'' düştükten sonra tespit ederken, şimdi yalnızca ''iadeleri'' düştükten sonra tespit ediyor. Böylelikle firma, ''iskonto ve indirimleri'' brüt satış hasılatından düşemiyor.

Yeni düzenleme ile yerli ilaç firmalarının eczanelere uyguladığı yüzde 10'luk iskonto oranları da kaldırıldı. Daha önce karlılık hesabında brüt satış hasılatlarının azami yüzde 10'una kadar olan iskontolar dikkate alınıyordu.

Bakanlık, 14 yıl önce yerli ilacı korumak için ilaç fiyatı hesaplama şablonunda, imalatçı satış fiyatı üzerine eklenen yüzde 10'luk iskonto oranını, ilaç fiyatları değerlendirilmesinden çıkardı ve mevcut piyasada sirküle eden ilaçlardan bu oranın düşürülerek yeni fiyatları ile piyasaya verilmesini kararlaştırmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle