Yurtdışından postayla sigara ve içki gelemeyecek

ANKA
04.08.2006 - 10:28 | Son Güncelleme:

İçki ve sigara, Türkiye'ye posta veya hızlı kargo yoluyla gümrük vergilerinden muaf olarak gönderilebilecek ürünler arasından çıkarıldı. Yolcu beraberinde getirilebilecek içki ve sigarayla ilgili vergi muafiyeti de sigaralar için 200 adeti (10 paket) geçemeyecek.

Bakanlar Kurulu'nun Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Karar'da yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre alkol ve alkollü ürünlerle tütün ve tütün ürünleri hariç, yurt dışından Türkiye'deki bir kişiye mektupla veya posta paketi ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ve gerçek değeri gönderim başına toplam 100 Euro'yu geçmeyen ve ticari miktar ve içerikte olmayan her türlü eşya gümrük vergilerinden muaf tutulacak. Daha önce bu yolla gönderilen içki ve sigara da gümrük vergilerinden muaf tutuluyordu.

Yapılan düzenlemeyle Gümrük Müsteşarlığına, posta yoluyla ithal edilecek eşyanın nitelik ve özellikleriyle miktar ve kıymetlerini belirleyebilme, özel ve zorunlu durumları inceleme ve sonuçlandırmayla bu hakkın kötüye kullanımını önleyici önlemleri almaya yetkili kılındı.

Bu arada, yolcu beraberinde getirilebilecek içki ve sigarayla ilgili vergi muafiyeti de sigaralar için 200 adeti (10 paket) alkollü içkiler için 100 cc'lik bir veya 70 veya 75 cc'lik için 2 şişeyi geçemeyecek.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı