GeriEkonomi Yurtdışındaki kriz Türkiye'yi de vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  163
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurtdışındaki kriz Türkiye'yi de vurdu

Yurtdışındaki kriz Türkiye'yi de vurdu
refid:14834854 ilişkili resim dosyası

Yunanistan'da başlayan ve sonra tüm Euro Bölgesi ekonomilerini etkisi altına alan finansal kriz, piyasalar üzerinde olumsuz etki yapmaya devam ediyor. Borsa günü yüzde 4.22 kayıpla kapatırken, dolar 1.60'a dayandı.

 

Yurtdışında özellikle bankacılık hisselerine gelen satışlar içeride de etkisini gösteriyor. Piyasanın tamamen yurtdışı odaklı hareket ettiğini anlatan uzmanlar, olası bir toparlanmanın da yine yurtdışının işareti ile gerçekleşebileceğini kaydediyor.

Meksa Yatırım Araştırma Direktörü Özgür Yurtdaşseven, Foreks'te yer alan açıklamasında, İMKB'de kritik 53 bin 500 puan seviyesinin altına gelindiğini ve bu hareket sonrasında kritik bir nokta olan 52 bin puan seviyesinin ön plana çıktığını ifade eti.

2009 yılının ağustos ayında başlayan yükseliş trendinin çinde kritik destek seviyesi olan 52000 puan seviyesinin geçerliliğini koruması halinde önümüzdeki yılın ikinci yarısını kapsayacak orta vadeli yeni bir yükseliş ivmesi adına umutlu olabileceğine değinen Yurtdaşseven, "Bu anlamda endeksin önümüzdeki seanslarda bu kritik destek noktasında yön arayışında olacağını düşünüyoruz" dedi.

Borsa özellikle ikinci yarıda yoğunlaşan satışlarla kapanışa yakın 52 bin puanın da altına sarktı. Endeks günü yüzde 4.22 kayıpla 52 bin 257 puandan kapattı.

Dolar saat saat 17:30 itibariyle 1.5930 TL'ye yükseldi. Dolar düne göre yüzde 1.25'e yakın değer kazandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle