GeriEkonomi Yurtdışında 29 tesis kurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurtdışında 29 tesis kurdu

Yurtdışında 29 tesis kurdu
refid:23522636 ilişkili resim dosyası

Mercimetkte değirmenci ustası olan İbrahim Arslan’ın oğulları, Mahmut, Hüseyin, Hasan ve Ali Arslan’ın kurmuş olduğu Arbel A.Ş’nin temeli 50 yıl, kurumsal anlamda kuruluşu ise bundan 33 yıl öncesine dayanmakta.

Mersin’in ilk bulgur, mercimek ve makarna tesislerini kuran Arbel, şehrin ekonomisine ve istihdamına da büyük katkı sunmasıyla biliniyor. Arbel Grup Türkiye, Kanada, Amerika, Avustralya, İngiltere, Çin ve Güney Afrika’da bulunan 29 tesisi ile yıllık 1,5 milyon ton bakliyat işleme kapasitesine sahip.

5 KITADA YATIRIM

Son yatırımla Arbel Grubu Afrika kıtasında da yatırımını gerçekleştirerek 5 kıtada bakliyatın yönetildiği alanlarda yapılanmasını tamamladı. Şirket olarak ilk mercimek ihracatını 1983 yılında Bangladeş’e 3 bin ton olarak yaptıklarını anlatan Arslan, 1987 yılına kadar Dış Ticaret Şirketlerine mal tedarik ederek ihracat tecrübelerini arttırdıklarını dile getirdi. Ürün ve pazarıyla ilgili bilgi, deneyim ve birikimlerinin beraberinde cesareti getirdiğini belirten Arslan, “Eğer selamette kalmak isterseniz deryanın kenarında durur, inci mercan bulmak isterseniz, deryanın dibine dalarsınız. Riskleri göze almayan bu yolda yürüyemez. Riski minimize edebilmek için Arbel olarak yatırım öncesi sektörü, ürünü, fiziki- ekonomik-siyasi şartları değerlendiririz. Yatırım yapılacak ülkenin ekonomisi, siyaseti, tüketim alışkanlıkları, inanışları, kültürleri konusunda geniş bir araştırma yaparız. Bunların hepsini bir araya getirdiğinizde başarının anahtarı elinizdedir.”

29 TESİS BULUNUYOR

Arbel Grup Türkiye, Kanada, Amerika, Avustralya, İngiltere, Çin ve Güney Afrika’da bulunan 29 tesisi ile yıllık 1,5 milyon ton bakliyat işleme kapasitesine sahip. Üretilen ürün ve hizmetlerin dünyanın her yerinde tüketilebilir olması gerektiğini, dünya standartlarında üretim yapan şirketlerin hem iç hem de dış pazarlarda daha başarılı olduklarını ifade eden Hasan Arslan şunları söyledi: “Dünya bakliyatının yönetildiği ülkelerde tesis yatırımı ve şirket satın alması yapan grubumuz tesislerin bulunduğu bölgelerdeki üreticilerden satın aldığı bakliyat ve özellikli diğer ürünleri işleyerek dünyanın her yanına dağılmış yüzden fazla ülkeye ihraç etmektedir. Farklı kıtalarda bulunan grup şirketlerimiz komple bir sinerji yaratmıştır. Bu sinerjiyle birlikte Türk ürünlerinin daha fazla ülkede var olmasını, bilinir ve talep edilir olmasını sağlamayı hedeflemektedir. 2007 yılında altmış ülkeye ihracat gerçekleştiren grubumuz yurtdışındaki şirketlerinin yarattığı sinerjiyle bugün yüzden fazla ülkeye makarna ve bakliyat ihracatı gerçekleştirmektedir. Dünyada mercimek kralı olarak tanınan şirketimiz dünya mercimek ihracatının yüzde 35-40’nı tek başına yapmaktadır. Şirketimiz kendi sektöründe yurtdışında işlem gören tek Türk firmasıdır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle