GeriEkonomi Yurtdışı şubelerden Türkiye'ye 15 milyar dolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurtdışı şubelerden Türkiye'ye 15 milyar dolar

Türkiye’deki bankaların yurt dışı şubeleri aracılığıyla Türkiye’deki şirketlere kullandırdıkları krediler geçen yıl 5 milyar dolara yakın büyüyerek 14.9 milyar dolara kadar yükseldi.

Son yıllarda, bankalar dışındaki özel sektör kuruluşlarının dış borçlarındaki hızlı artışın en önemli nedenini, bankacılık sektörünün, daha düşük maliyetli olduğu için, yurtiçindeki müşterilerine, yurtdışı şubeleri aracılığıyla kredi kullandırmayı tercih etmeleri oluşturdu.
Merkez Bankası’nın verilerinden ANKA’nın yaptığı belirlemelere göre bankaların 2004 yılı sonunda 10 milyar 86 milyon dolar olan Türkiye’deki müşterilerine yurt dışı şubeleri aracılığıyla kullandırdıkları krediler, 2005 yılı sonunda 14 milyar 900 milyon dolara yükseldi. Söz konusu kredinin 14 milyar 50 milyon dolarlık bölümünü döviz, 850 milyon dolarlık kısmını ise YTL cinsinden krediler meydana getiriyor.

KREDİNİN KAYNAĞI DA TÜRKİYE’DEN

Ancak yurt dışı şubelerin Türkiye’ye yönelik olarak kullandırdıkları kredilerin kaynağını ise yine Türkiye’den topladıkları mevduat ve diğer fonlar oluşturuyor. Türkiye’deki gerçek kişiler ve şirketlerin yurt dışı şubelerde toplam 8.4 milyar dolarlık mevduatı bulunuyor. Söz konusu mevduatın 7.8 milyar dolarlık büyük bölümü ise şirketlere ait bulunuyor. Yurt dışı şubelerin Türkiye’deki bankalardan aldıkları borçlar ise 17.7 milyar dolar düzeyinde seyrediyor.
Türkiye’den mevduat ve bankalardan borçlanma adıyla toplam 26.1 milyar dolarlık bir kaynak toplayan yurtdışı şubeler, kredi, Hazine borçlanma kağıdı ve mevduat olarak Türkiye’ye toplam 27.8 milyar dolar aktardılar. Türkiye’den kredi alacakları 14.9 milyar dolara çıkan yabancı şubelerin, Türkiye’deki bankalardan olan alacakları 12.7 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.
Yurt dışı şubelerin Hazine iç ve dış borçlanma kağıtları alarak Türkiye’ye aktardıkları para ise 6.3 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Söz konusu tutarın 3.9 milyar doları iç borçlanma kağıtlarından, 2.5 milyar doları ise eurobondlardan kaynaklanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle