GeriEkonomi Yurtdışı müteahhitlik ile cari açığı düşürürüz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurtdışı müteahhitlik ile cari açığı düşürürüz

Yurtdışı müteahhitlik ile cari açığı düşürürüz
refid:3768026 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk müteahhitlerinin yurtdışında üstlendikleri projelerin 3 yılda 8 kat arttığını belirterek, önümüzdeki yıllarda, yılda 5 milyar dolarlık iş üstlenebilen 10 Türk firmasının olacağını ifade etti. Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünün cari açığın düşürülmesine önemli katkılar sağlayacağını da söyledi.

HEDEFLERİ AŞTIK:

Tüzmen, Türk müteahhitlerinin yurtdışında yaptıkları çalışmalarda hedeflerin çok üstünde başarılar kazandıklarına işaret ederek, "Türk müteahhitleri 2005 yılında büyük işler başardılar. 2005 için koyduğumuz 7 milyar dolarlık hedefi 2.3 milyar dolar aşarak 9.3 milyar dolarlık proje üstlendiler. Bakanlık görevine başladığım yıl, yurtdışı müteahhitlik sektörünün yıllık üstlendiği proje tutarı 1.2 milyar dolardı. 3 yıl içinde bu rakam yaklaşık 8 kat arttı. Bu firmalarımızın büyük bir başarısıdır" dedi. Türk müteahhitlerinin aldığı işlerin küçük rakamlardan hızla büyük rakamlara yükseldiğine dikkat çeken Tüzmen, şunları söyledi: "5-50 milyon dolar arasında proje üstlenen müteahhitlerimiz, iyi iş aldık derlerdi. Şimdi müteahhitlerimiz 1 milyar dolar civarında yüksek seviyede teknoloji kullanımı ve yönetim kabiliyeti gerektiren mastır projelere imza atıyorlar. Birçok Türk müteahhitlik firması dünya markası olma yolunda ilerliyor. Önümüzdeki yıllarda dünya piyasalarında tek başına 5 milyar dolarlık iş üstlenebilen 10 firmamız olacak. "

CARİ AÇIĞA KATKISI:

Yurtdışı müteahhitlik sektörünün 2006 yılı hedefinin 12 milyar dolar, 2007 yılı hedefinin de 15 milyar dolar olduğunu kaydeden Tüzmen, şöyle devam etti: "Dünya petrol fiyatları hızla yükselirken, biz bu tehdidi nasıl fırsata dönüştürebileceğimizin çalışmasını yaptık. Petrol üreten ülkelere yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bu ülkelerin artı gelirleri nedeniyle uygulamaya koydukları alt ve üst yapı projelerini yakından takip ettik. Bu ülkelere yaptığımız iş gezilerinde bu projelere talip olduğumuzu ısrarla belirttik. Sonuç da ortada, 9.3 milyar dolarlık proje üstlendik. Bu rakam önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Türk müteahhitlik firmaları yaptıkları işlerin kalitesiyle herkesin güvenini kazanmaktadır. Yabancı devlet adamlarıyla görüşmelerimizde gurur kaynağımız olmaktadır. Yurtdışı müteahhitlik sektörü, cari açığın düşürülmesine de önemli katkı yapmaktadır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle